DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Sağlık » Sağlıklı Yürüyüş Hakkında Bilinmeyenler
Sağlık 2014
yuruyus-spor

Sağlıklı Yürüyüş Hakkında Bilinmeyenler

Haber Tarihi: 05 Temmuz, 2014,Cumartesi | | Kategorisi: Sağlık

Sağlık İçin Yürüyüş Yapmanın faydaları:

– Tempolu yürüyüşler vücuttaki yağı azaltır, tansiyonu düşürür ve iyi kolestrolü yükseltir.

– Yürüyüş yapmak kalp krizi, tip 2 diabet ve hatta kemik kırılması gibi riskleri azaltmakta yardımcı olur. Bunlara ek olarak, tempolu yürüyüş stresi ve depresyon seviyesini azaltır ve kanserli hastalarda hayatta kalma oranını yükseltmede yardımcı olur.

– Araştırmalar gösteriyor ki insan omurgası iki ayak üzerinde dikey yürümeye uygun yapıya sahip değildir. Bu sebeple modern insanlar sırt ağrıları, disk kayması, kireçlenme ve daha bir çok sorunla karşılaşırlar.

Yürüyüş yaparak sağlıklı kilo vermek mümkün.
– 80 kiloluk bir adam 4 kilometrelik yürüyüşte ortalama 270 kalori yakar. 90 kiloluk bir adam 300 kalori ve 100 kiloluk bir adam ise 318 kalori yakar. Bir insan yürüyerek veya koşarak hemen hemen aynı miktarda kalori yakar. Koşmak sadece gideceğiniz yere daha hızlı varmanızı sağlar.

– 15 dakikada tempolu bir şekilde 1,5 kilometre yürümek aynı mesafeyi 8,5 dakikada koşmakla eşdeğer kalori yakar.

– 480 kaloriye sahip Big Mac’i yakmak için ortalama 1 saat 45 dakika yürümek gereklidir.

– Ortalama bir insanın büyük boy kola, patates kızartması ve Big Mac’i yakması için 7 saat yürümesi gerekmektedir.

– Uzmanlar günde 6,000 adım yürümenin sağlık yönünden faydalı olduğunu ve kilo vermek için de günde 10,000 adım yürünmesi gerektiğini söylerler.

– Kilo vermek için yürümek istiyorsanız izlemeniz gereken en iyi yöntem uzun, hafif tempolu (maksimum kalp ritminin %60-65′i temposunda 40 dakikalık) yürüyüşler yapmaktır. Daha kısa ve hızlı yürüyüşler (maksimum kalp ritminin %75-85′i temposuda 20-25 dakikalık) ise kalp ve akciğerleri güçlendirmek için gereklidir.

– Konuyla ilgili yapılan 2000 araştırma sonucuna göre günde en az yarım saat ve haftada en az 3 gün yapılan düzenli yürüyüşler sağlık harcamalarında yıllık 330 $ azalmaya sebep olmaktadır.

– Bir Amish erkeği günde ortalama 18,425 adım atar. Amish kadınları ise 14,196 adım. Sıradan bir Amerikalı yetişkin ise günde yaklaşık 4,000 adım atar. Genel nüfusun %31′inin obez olduğu bir ülkede Amish’lerin sadece % 4′ü obezdir.

– Uyurgezerlik tıp dilinde somnambulizm olarak adlandırılır. (Latincede sonmus “uyumak” + ambulare “yürümek” anlamındadır) Dünya nüfusunun yaklaşık %18′i somnambulizm derdi çekmektedir.

– Yürüyen bir insanın ölüm riski araba sürene göre 36 kat daha fazladır. Uçakla seyahat edenlere göre ise ölüm riski 300 kat fazladır. En kolay seyahat şekli olan yürümek aynı zamanda en tehlikeli seyahatlerden birisidir.

– Amerikalılar’ın % 50′inden daha azı sağlık veya fayda sağlamak için yeterli egzersiz yapmaktadır. Hareketsizlik Amerika’daki önlenebilir ölüm sebepleri arasında tütünden sonra ikinci sıradadır.

– Günde 1,5 km yürüyüş yapan emeklilerin ölüm oranı, günde 3 kilometre yürüyenlere göre neredeyse 2 kat fazladır.

– Araştırmalara göre haftada en az 1,5 saat yürüyen kadınların kavramsal, zihinsel fonksiyonları haftada 40 dakikadan daha az yürüyenlere göre önemli derecede yüksektir.

– Yürüyüş yapmak osteoporozu önlemeye yardımcı olur. Araştırmalar gösteriyor ki her gün ortalama 1,5 km yürüyen postmenopozal (menopoz sonrası) kadınların vücut – kemik yoğunluğu daha az yürüyenlere göre fazladır.

– Yürümek hem göğüs hem de kalın bağırsak kanseri riskini azaltır.

– 68 kiloluk bir kadının 240 kalorilik bir lokmayı yakması için saatte 6,5 km hızla 48 dakika yürümesi gerekir. Yaklaşık 4,8 km yola eşittir.

Uzun yürüyüşlerde yapılan hatalar: Spor Olsun Diye Yürümek

– Resmi olarak iki tür yürüyüş vardır: 1) Güçlü yürüyüş (veya hızlı yürüyüş) ve yarış yürüyüşü. Güçlü (hızlı) yürüyüş eğlence amacıyla yapılan bir spor olmasına rağmen yarış yürüyüşü kurallar dahilinde yapılan Olimpik bir spordur.

– Bir spor dalı olan Yürüme 90 yıldan uzunca bir süredir Olimpik spor olarak kabul edilir. Yürüme yarışı 1,5 km ile 150 km arasında değişen mesafelerde yapılır. Tabii ki Olimpiyatlar’da pek popüler bir spor olduğu söylenemez.

– Uzmanlar yürüyüş ayakkabısı satın alırken, o anda rahat olan ayakkabıyı almanızı öneriyor. Zamanla ayaklar alışır, ayakkabı açılır diye bir olay yok. Gün içinde ayaklar şişer, bu sebeple yürüyüş ayakkabısı alırken gün sonunda, ayakların en büyük olduğu vakit, denediğiniz ayakkabının rahat olması önemlidir.

Koşmak ve yürümek arasında çok ciddi farklılıklar bulunmuyor.
– Yürüyüş ve koşmak arasındaki en belirgin fark ayakların yere basma süreleridir. Yürüyüş esnasında herhangi bi anda en az bir ayak yerle temas eder ve bu, koşu sırasındaki temastan daha uzundur. Koşu sırasında ayakların yerle teması yürüyüşten daha az olur. İlginçtir fakat koşu sırasında her iki ayağın da yerle temas etmediği bir zaman aralığı da vardır.

– Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler egzersiz yürüyüş yapmaktır.

– Saatte 5 km’den daha hızlı yapılan yürüyüşlerde daha çok kalori yakmaya sebep olan “kişinin adım mesafesi” doğal olarak artar. Aslında araştırmalara göre en yüksek efor seviyesinde oksijen tüketimi yarış yürüyüşçülerinde koşuculara göre biraz daha az olmaktadır.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>