DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Salih Müslim ve PYD Gerçeği
Araştırma 2016
pyd-muslim

Salih Müslim ve PYD Gerçeği

Haber Tarihi: 17 Şubat, 2016,Çarşamba | | Kategorisi: Araştırma

Salih Müslim Muhammed, 1951’de Halep’te dünyaya gelmiştir. Ayn el Arap (PKK ve PYD’nin kürtleştirme çalışmaları kapsamında bu bölge KOBANİ olarak anılmaya başlanmıştır) kasabasında hayatını sürdürmüştür. Kürt asıllı bir ailenin ferdi olan Salih Müslim, 1970’li yıllarda İstanbul ‘da yaşamış ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 1977’de mezun olmuştur. Bu nedenle çok güzel türkçe konuşabiliyor.

2010 yılında PYD’nin başına getirilen Salih Müslim, 2013’te oğlu olan Şervan Müslim’i Telabyad’da çıkan silahlı bir çatışmada kaybetmiştir. Suudi Arabistan’da bir dönem mühendis olarak da çalışan Müslim, PKK ile operasyonel bağlantıların olmadığını belirtmektedir.

Müslim, Suriye pasaportuyla 7 Kasım 2012’de ABD’nin Stockholm Büyükelçiliği’ne bir vize başvurusunda bulunmuş, fakat ABD yönetimi PKK ile bağları bulunduğu gerekçesiyle Suriye’deki Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim’e vize vermemiştir. Müslim, 14 Ağustos 2014’te müracaatını yenilemek zorunda kalmıştır.

pyd

Salih Müslim, Suriye’deki en güçlü Kürt lider olarak anılmaya başlanmıştır. Beşar Esad yönetimi tarafından 2003 yılında mahkum edilip tekrar özgürlüğüne kavuşan Salih Müslim, 2010 yılında Irak’a kaçmış, 2011 yılında tekrar Suriye’ye dönerek, Suriye’deki sivil direnişte aktif rol almıştır.

Amerika Türkiye’nin gösterdiği tepkilere rağmen “PYD’ye yardımlarımız artarak sürecektir şeklinde karşı açıklamalar yapmaktadır. Amerika resmi olarak PYD’yi bir terör örgütü olarak görmemektedir. Amerika;Onlar DAİŞ’e karşı savaşıyor!” diyerek kendini savunmaktadır. Fakat son operasyonlarda daha açık olarak ortaya çıktı ki; Amerikanın PYD’ye yaptığı silah yardımları PKK’ya aktarılarak Yurt içinde çok büyük yıkımların, zaiyatlara sebeiyet verilmiştir.

PYD Suriye olaylarının başında, kendilerine kimlik dahi vermeyen, Esat rejimine karşı olmuştur. Esat’ı devirebilmek için, kısa bir dönem, Suriyeli muhaliflerle ortak çalışma yürütmüşlerdir.Daha sonra Amerikanın Esad’ı devirmek konusunda bir irade ortaya koyamayınca, Amerika’nın operasyonlarına karadan destek olmaya başlamışlar ve bir zamnlar beraber savaştıkları muhaliflere saldırmaya başlamışlardır. Bu icraatları PYD Lideri Salih Müslim’in ağabeyinden bile çok sert tepki görmeye başlamıştır.

PYD Lideri Salih Müslim’in ağabeyi:
PYD Lideri Salih Müslim’in ağabeyi olan ve onun tarafından Rojava’dan sürülen Prof. Dr. Mustafa Müslim İslam coğrafyasının geride kalmışlığın en büyük nedeninin bilgi yoksunluğundan kaynaklandığını ifade ederek, ABD’nin Irak işgali sırasına ilk olarak kurdukları üniversitenin kapatıldığına dikkat çeken Müslim, “Batı, bilginin ne kadar önemli olduğunu bizden çok daha iyi biliyor. Bu yüzden bilgiye ulaşmamızı her alanda engellemeye ve bu coğrafyada kaos çıkarmaya devam ediyor”

“Arap âleminin kapısı Mısır, Arap olmayan diğer Müslüman kesimin kapısı ise Türkiye’dir. Batılı güçler İslam âlemine Mısır ve Türkiye üzerinden saldırıyor. ABD ve Batı, Arap toplumunun yeniden kendini toparlaması için kolları sıvayan Muhammed Mursi’yi, bu işi başarabileceğini yapacağını bildikleri için iktidardan düşürdüler. Bunun için de Kaos çıkarmak için Mısır’ın laiklerini devreye koydular. Şimdi Batı aynı taktiği Türkiye ve Erdoğan’a uygulamaya çalışıyor. Bunun için de Batı, yıllardır sistem tarafından mağdur edilen Kürtleri kullanarak kaos çıkarmak ve Erdoğan’ı devirmek istiyor” diyerek çok dikkat çekici bir açıklamada bulunmuştur.

Salih Müslim’in profesör olan ağabeyi beyanatlarıyla PYD tarafının din iman duygusunun olmadığını söylerek bu partiye çok ciddi eleştiriler getirmektedir. PYD’nin dinsiz, Marksist örgüt olduğunu ifade etmektedir.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>