DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Savaşlar Niçin Yapılır?
Araştırma 2014
savaşlar hakkında

Savaşlar Niçin Yapılır?

Haber Tarihi: 04 Ağustos, 2014,Pazartesi | | Kategorisi: Araştırma

Savaş kötü düşmanı ortadan kaldırmak, yok etmek veya devletlerin topraklarını ele geçirmekten ziyade; savaş toplumları kontrol etmek, şekillendirmek ve ekonomileri canlandırmak için yapılır. Sürekli savaş halinde veya savaş halinde olduğu psikolojisi empoze edilen toplumlar liderlerine daha iyi tepki verir ve diğer problemler unutularak bu konu üzerinde yoğunlaşır. Araştırmalar savaş halinde olan toplumların yönetime olan güvenlerinin arttığı sonucuna varmışlardır.

Düşünülenin aksine savaş yoketmez, birşeyler yaratır, bir şeylerin icad edilmesini kolaylaştırır. Teknoloji ve bilim savaş zamanlarında daha üst seviyelere ulaşmıştır. Savaş, savaş halinde olan toplumların lehine iş imkanları yaratır. İnsanlar miktar olarak azalmasına karşılık savaşa makinaları, yıkılan binaların onarımı, asker temini vb. ihtiyaçlar nedeniyle iş imkanları artar.Savaşlarda büyük miktarda silah ve bomba kullanıldığı için ekonomi hareketlenir. Hem karşı taraftan hem kendi içerisinden İnsan yok etmeyi pek umursamayan toplumlar için savaş bazen bazı problemler için çözüm gibi düşünülebilir.

90 lı yıllarda, ekonomi zora girdiğinde baba bush, Irak ile bir savaş başlatarak silahlarını harcamış ve ekonomiyi bir süre daha dengelemiştir. Oğul bush, 2. kez “tek taraflı savaş” denemesine girişip , başarılı olup, attığı bombaların parasını ödemeyi, kendi kurdurduğu “özgür” hükümete yüklemiştir.Yıktığı binaların yapım işini kendi firmalarına vermiştir.

Aşağıdaki sunuyu okumanızı öneriyoruz. Savaş veya savaşlar niçin yapılır ve kimlere hizmet eder belki daha iyi anlayabiliriz.

Dünya Savaşı generallerinden Friedrich von Bernardi savaş ile ilgili olarak şöyle demektedir: Savaş biyolojik bir gereksinmedir, doğadaki canlıların çatışması kadar gereklidir; biyolojik yönden yerinde sonuçlar verir, çünkü bu sonuçlar, varlıkların temel özellikleriyle ilgilidir. (Anthony Smith, İnsan, Yapısı ve Yaşamı, İstanbul, 1979, s. 33) ​

Avusturya-Macaristan’ın Başkomutanı General Von Hotzendorff ise savaşla ilgili olarak şöyle demektedir: İnsan sevgisini ön plana çıkaran dinler… bazen insanoğlunun yaşam mücadelesini zayıflatabilirler. Ama bu mücadele dünyanın itici gücüdür… Dünya savaşının büyük felaketi, bu büyük prensiple tam bir uyum içinde gerçekleşmiştir. Savaş, doğanın bir kuralıdır. (James Joll, Europe Since 1870, Penguin Books, 1990, s. 164) ​

Günümüzde Birleşmiş Milletler savaşlara yönelik olarak bazı temellere ve kurallara dayandırmak istemektedir. Geçmişte yapılan savaşların aksine günümüzdeki savaşlarda özellikle sivillerin öldürülmesini engellemek, ülke ya da kitleleri yok etmektense onları güçsüz bırakmak amaç olarak güdülmektedir. Ancak buna rağmen günümüzde Filintin örneğinde olduğu gibi trajediler yaşanmaya devam etmektedir.

Büyük devletler savaşın kurallarını tek taraflı koymaya devam ettiği sürece savaşlar devam edeceğe ve bir çok masum insanın ölümüne dünya seyirci kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Savaşların nedenini ve sonuçları ile ilgili tek bir cevap bulabilmek pek mümkün değil gibi gözüküyor. Büyük devletler için 2 kere 2 bazen 5 veya 6 edebiliyor çoğu zaman.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 3 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. Ayşe diyor ki:

  nedeni ne olursa olsun, savaşlar korkunç bir şey. bir insanın ölümü bile olmaması gereken bir şeyden, malesef savaşlar suçlu suçsuz, çocuk kadın ve yaşlı binlerce insanın ölümüne yol açıyor. ama malesef insandaki hırs, tutku ve çıkar düşkünlüğü, başkalarının hayatlarını hiçe sayabiliyor.

 2. osman diyor ki:

  Ayşe hanım aynen katılıyorum. sebebi ne olursa olsun, hiçbir savaş bir insandan daha kıymetli değildir.

 3. laikobuKefs diyor ki:

  WTF?!

  Check this address you`re asked me about.

  http://tickets-avia.hostenko.com/page/146/

  WBR!

  [img]http://prettypersonalised.co.uk/media/catalog/product/cache/1/thumbnail/600x/17f82f742ffe127f42dca9de82fb58b1/t/h/the-key-to-success-gift_1.jpg[/img]

Yorum Durumu: 3 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>