DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Gündem » Soma Hakkında Bilinmeyenler
Gündem 2014
soma kazası

Soma Hakkında Bilinmeyenler

Haber Tarihi: 31 Mayıs, 2014,Cumartesi | | Kategorisi: Gündem

Manisa ilinin Soma ilçesi 102 bin nüfuslu ve ilçedeki 8 madencilik şirketinde çalışan 15 bin işçi ekmek parasını madencilikten kazanmaktadır. Türkiye’yi derin üzüntüye boğan maden kazasının yaşandığı Soma ilçesinin, ülkenin enerji üretimi ve gelecek planlarında önemli bir payı bulunmaktaydı. Soma, Zonguldak’ın ardından en büyük kömür rezervlerine sahiptir.

soma

Fotoğraf alt yazı: Soma ve soma kazası gerçekleri- Somanın bilinmeyen tarafı

Geçmişte Türkiye Kömür İşletmeleri’nin işlettiği maden ocakları zaman içinde özel sektöre geçmiş ve bu süreçte kömür üretimi hızla artış kaydetmiştir. İlçede halen sendika üyesi 12 bin maden işçisi bulunmaktadır. Sendika üyesi olmayan işçilerle birlikte yaklaşık 15 bin aile geçimini bu işten  sağlamaktadır. İlçenin toplam kömür rezervi 600 milyon ton, üretimin ise 10 milyon ton civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Kazanın yaşandığı Soma ilçesi Eynez bölgesi olarak bilinmekte ve ilçenin en önemli kömür yataklarını barındırmaktadır. Eynez sahasında 15 milyon tonluk rezerv bulunmaktadır. Bölge  yıllık 2 milyon 500 bin tonluk üretim kapasitesine sahiptir. Bölgede geçen yıl maden ocaklarında yaşanan kazalar sonucu 8 kişi hayatını kaybetmiş ve 15 kişi ise yaralanmıştı.

SOMA Holding:

Soma Holding bünyesinde bulunan Soma Kömür İşletmeleri, Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) kömür payı karşılığı maden ruhsatı devirleri kapsamında 1984 yılından beri Soma’da kömür işletmeciliği yapmaktadır. Şirket son olarak Türkiye’yi yasa boğan kazayla gündeme gelen maden ocağına aynı ilçede işsiz kalan 250 madenciyi işe almıştı. Şirket Soma operasyonları kapsamında en son Eylül 2009’da kazanın meydana geldiği Eynez’deki 15 milyon ton kömür rezervinin üretilmesi kontratını Ciner Grubu’ndan devralarak yıllık 2.5 milyon ton üretim kapasiteli maden sahasını işletmeye başladı.

Soma Holding, ayrıca bünyesindeki Tilaga isimli şirket ile 2010’dan beri gayrimenkul sektöründe de faaliyet gösteriyor. Son yıllarda madencilik alanındaki faaliyetleriyle dikkati çeken şirketin Türkiye’nin yanı sıra Arnavutluk’ta metalik maden aramak üzere kurulmuş bir şirketi var. Türkiye’deki çalışmalarını Soma dışında Zonguldak, Mersin ve Amasya’da sürdüren şirket, Merzifon’daki kömür madeninde üretime başlamak üzere. Soma Holding’in halihazırda 5 bini yeraltı olmak üzere 5 bin 550 kişilik bir kadrosu var.

Soma Kömür A.Ş

Soma Kömür A.Ş.nin ortaklık yapısına incelendiğinde Alp Gürkan’ın oğlu Can Gürkan’ın %25, Alp Gürkan’ın yüzde 17 bireysel hissesi bulunmaktadır. Müzeyyen Nazlı Asafrana’nın yüzde 5 hissedar olduğu Soma Kömür AŞ’de İsmet Kasapoğlu ve İsmail Hakkı Kalkavan da hissedar olduğu biliniyor. Ama payları on binde 1’in bile altında. Şirketin en büyük ortağı ise %53 pay ile Tilaga Madencilik AŞ’nin.

Alp Gürkan 2014’te Soma Kömür AŞ’nin yeni yönetim kurulunda yer almamış fakat Soma’nın en büyük ortağı konumundaki Tilaga Madencilik AŞ’deki Yönetim Kurulu Üyeliğinden ve Başkanlığı’ndan vazgeçmemiş. 76 yaşındaki Alp Gürkan, diğer yönetim kurulu üyeleri Can Gürkan ve Mustafa Yiğit ile birlikte bu şirkette yönetim kurulu üyesi. Can ve Alp Gürkan Tilaga Madencilik’ten yönetim kurulu üyeliği karşılığı ayda 18 bin TL huzur hakkı alıyor. Bu ücrette hissedarlığından doğan kar payı dahil değil.

Manisa’nın Soma ilçesindek kömür madeninde meydana gelen kaza sonrası, maden şirketleri üzerinde çalışanlarının güvenliğini artırma ve kömürün çevreye olumsuz etkilerini azaltmalarına yönelik baskı da artıyor. 2014 mayıs-haziran aylrında ABD’nin Batı Virginia eyaletindeki ‘kronik uyum sorunları’ olan bir kömür madenindeki göçükte iki madenci hayatını kaybetti. Mayıs 2014’te ise Avustralya’daki bir kömür madeninde bir duvarın çökmesi sonucu yerin 500 metre altında mahsur kalan iki madenci hayatını kaybetti. Madenlerdeki ölümlerin artması, madencilerin güvenliğinin sağlanması ve çevreyi daha az kirleten yakıtlar bulunması için elektrik üreticisi şirketler üzerindeki baskıyı da artırıyor. Dünya elektrik üretiminin yüzde 40’ından fazlası güvenlik sicili zayıf olan kömürden sağlanıyor. Kömür yakan termik santrallerin işletilmesi de diğer enerji kaynaklarına kıyasla daha ucuz olduğu görülüyor.

Soma maden kazasının ana nedeni:

Kazanın nedenleri, yapılacak tahkikatlar sonucu doğrudan ve dolaylı sebepler ortaya çıkacak ve kamu oyuyla paylaşılacağı değerlendirilmektedir. fakat son bilgiler ışığında kazanın sebebi genel olarak; kömür damarının kendiliğinden yanması sonucu açığa çıkan karbonmonoksitin taban yollara, ana yollara dağılması ve açığa çıkan zehirli gazın maden çalışanlarını etkilemesi ve onları zehirlemesi sonucu meydana gelmiştir.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. sertan diyor ki:

  Türkiye gerçekleri bu olsa gerek???

Yorum Durumu: 1 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>