DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kişiler » Suudi Arabistan’ın Yeni Kralı Salman Bin Abdülaziz
Kişiler 2015
Yeni Suud kralı Salman Bin Abdülaziz olacak.

Suudi Arabistan’ın Yeni Kralı Salman Bin Abdülaziz

Haber Tarihi: 25 Ocak, 2015,Pazar | | Kategorisi: Kişiler

Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın ölümü sonrası yerine veliaht Prensi ve bir zamanlar Savunma Bakanı olan Prens Salman Bin Abdülaziz geçti. Yeni Kral hakkında medyaya yansıyan bir çok bilgi mevcut. Yeni kral salman hakkında bilgilere aşağıda ulaşabilirsiniz.

YENİ KRAL SALMAN KİMDİR?

Kral Salman 31 Aralık 1935 doğdu ve Tıpkı Kral Abdullah gibi pragmatik, temkinli bir reformcu olduğu söyleniyor. Yeni kralı, “kraliyet ailesinin gözüpek üyesi” sözleriyle tanımlanıyor. 1955-60 ve 1963-2011 yılları arasında yaklaşık 50 yıl başkent Riyad’da valilik yapan, daha önce Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı görevinde bulunan Kral Salman, deneyimli bir lider olarak biliniyor. Kral Abdullah’ın sağlık durumunun kötü olduğu son zamanlarada kardeşi Salman’ın birkaç ay boyunca kabine toplantılarına liderlik ettiği ve 2012’den itibaren monarşinin yabancı ziyaretlerini idare ettiği belirtiliyor. Kral Salman’ın Arap dünyasının en büyük medya gruplarından birinde önemli bir hissesi bulunuyor.

KRAL SALMAN AİLENİN ŞERİFİ

Brookings Enstitüsü’nün Ortadoğu Politikaları Merkezi’nden Bruce Riedel, Salman’la ilgili, “1963’te valiliğe başladığında Riyad’ın 200 bin sakini vardı, bugün ise yedi milyon. Salman bu dikkate değer değişimi iyi bir idare siciliyle ve yolsuzluk yapmadan tamamladı” dedi. Riedel, “Kraliyet ailesinden birçok prens ve prensesin Riyad’da yaşadığını göz önünde bulundurursak, Kral Salman aynı zamanda ailenin şerifiydi. Aile içindeki muhalefetin sorunsuz ve sessiz bir şekilde, basına sızmadan halledilmesini sağlıyordu” sözleriyle Kral Salman’ın aile içindeki rolünü de özetledi.

ABD’nin Suudi arabistan eski büyükelçisi Robert Jordan ise, “Salman ekonomik sıkıntılarla ilgilenmenin yanı sıra, bir yenilikçi, jüri ve yargıcın karışımı olmak zorundaydı. Dolayısıyla yeni görevine hazır olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. BBC’nin güvenlik muhabiri Frank Gardner ise, Kral Salman’ın önceliğinin “Suudi Arabistan’a istikrar getirmek olduğunu” söyledi.

Kral Salman’ın politikalarının Kral Abdullah’ınkilerden çok farklılaşacağı düşünülmüyor. Arap Amerikan Enstitüsü’nden James Zogby, “Bence bir süreklilik göreceksiniz – çok benzer politikalar ve dinamikler ortaya çıkacak. Krallık modernleşiyor; değişiyor, reformlar yapıyor ve birkaç on yıl daha bu şekilde devam edecek” dedi.

ALZHEIMER’DAN MUZDARİP

Şu an 79 yaşındaki Kral Salman, Kral Abdullah’ın en genç kardeşlerinden biri, ancak çeşitli sağlık sorunları yaşıyor. Henüz resmî olarak açıklanmasa da aralarında The Economist ve Washington Post’un da bulunduğu birçok medya kuruluşu, Kral Salman’ın ALZHEİMER nedeniyle bunamaya başladığı iddia ediliyor. Ayrıca Kral Salman’ın daha önce felç geçirdiği ve sol kolunu hareket ettirmekte zorluk çektiği bildiriliyor. Kral Salman’ın ne derece rahatsız olduğuna dair bilgiler değişim gösteriyor.

Üç kez evlenen Kral Salman’ın, eşlerinden birinin 2011’de hayatını kaybettiği biliniyor. Yeni kralın oğulları Prens Abdülaziz Petrol Bakanı Yardımcısı, Prens Faysal Medine valisi ve Prens Sultan ise Turizm Otoritesi Başkanı görevinde yer alıyor. Prens Sultan, aynı zamanda ilk Arap astronot olmasıyla tanınıyor.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>