DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Tarikat ve Cemaatler Hakkında Gerçekler
Araştırma 2015
TARİKATLAR VE CEMAATLER HAKKINDA GERÇEKLER

Tarikat ve Cemaatler Hakkında Gerçekler

Haber Tarihi: 02 Şubat, 2015,Pazartesi | | Kategorisi: Araştırma, Dinler

Tarikat sözlükte “Allah’a ulaştıran yol” mânâsında kullanılmaktadır. Tarikatlar tasavvuf bilgilerinin insanlara farklı şekillerde sunulmasından meydana gelmiştir. Tarikat, Allah’a ulaşma ve onu tanıma yollarından her biri olup İslamiyet’te, İslamiyet’in kalbi boyutu üzerinde duran ve “kalbin fıkhı” diye nitelenen tasavvuf öğretisinin uygulandığı düzenli kurumsal yapılar olarak tarif edilir.

Tasavvuf bilgileri aslında Peygamber efendimizin yaşamının yorumlanmasından ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Tasavvufta, Allah’a ulaşmak için yapılan yolculuk bir şeyhin rehberliğinde gerçekleşir. Her yolun, kurucusu, öncüsü tarafından belirlenen birtakım kuralları,esasları ve töreleri vardır. Hicri 6. (M. 12) yüzyıldan başlayarak çok sayıda tarikat kurulmuş ve bunlar şubelere, kollara ayrılarak bütün İslam dünyasına yayılmış ve günümüze kadar gelmişlerdir.

Bir ilmi, bir konuyu, bir bilgiyi öğrenmek için bir öğretmene veya rehbere başvurmak öğrenmeyi hızlandırır ve bu otoritenin, öğretmenin rehberliğinde öğrenme işlemi hızlanır. Her branşta bir öğretmenin önemi ve etkinliği elbette ortadadır. İşte bu gerçekten hareketle dinimizi kendi başımıza öğrenmek zordur. Peygamber efendimiz, (İlim üstaddan [âlimden, hocadan] öğrenilir) buyuruyor. Onun için insanlar bir tarikata girerek dinini mürşid-i kâmilden öğrenmeye çalışırdı. Günümüzde ise malesef birçok bozuk tarikat ortaya çıkmış ve tarikatlerin adını kötüye çıkarmaya başlamıştır.

Tarikat ve Cemaatler aslında dini,İhlası ve imanı esas tutmak şartıyla dinen kabul edilmektedir. Zira bunların başında bulunan alimler, dini büyükler hayatlarının her safhasında “ben Allah’ın rızasını nasıl kazanırım? Bu insanları nasıl Allah ile barıştırabilirim?” muhasebesi hakim olduğu sürece bu büyüklerle beraber olmak elbetteki insanlara dinen ulvi meziyetler kazandıracaktır. Bu yüzden bu gibi insanların verecekleri her talimatta, Allah’ın koyduğu prensipler doğrultusunda Allah rızası olduğundan bunları da yine dinden kabul etmek gerekir.

Fakat son zamanlarda öyle tarikatlar peydah oldu ki keramet diye dinimizce haram sayılan sihirler le müritler toplamaya başladılar. Kendilerine şeyh diyen kendini bilmezler ağızlarına ateş alıp yanaklarına şiş sokup çıkarmaya keramet demeye başladılar. Nitekim, Peygamber efendimiz bu konuda şöyle buyuruyor: “Bir kimsenin havada uçtuğunu ve deniz üzerinde yürüdüğünü yahut ağzına ateş koyup yuttuğunu görseniz, fakat İslamiyete uymayan bir iş yapsa, keramet sahibiyim dese de, onu büyücü, yalancı, sapık ve insanları doğru yoldan saptırıcı biliniz!”

Günümüzde bazı cemaat gruplarının dünyevi işlere aşırı bulaştıkları, siyasete ve devlet işlerine girerek bir takım menfaatler içine girdiklerini yakından izlemekteyiz. Amac(ın)a ulaşmak için her şeyin mubah sayılabileceği, bu yolda hedefe ulaşmak için dinimizin yasakladığı her türlü yola başvurulabileceği gibi bir takım zihniyette grupların,cemaatlerin ortaya çıktığını görmekteyiz. Bu cemaatlerin kendi müritlerinin menfaatleri için başkalarının haklarını gasp ettiği iddiaları basına yansıyor. Kendilerine cemaat diyen bu grupların dinen cemaat veya tarikat olarak hiç bir yere konamayacağı ortadadır. Bu tür oluşumlar olsa olsa menfaat birlikleri veya truva atlarından başka bir şey olamayacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Türkiye’deki tarikat ve cemaat grupları genel olarak aşağıda sıralanmıştır:

1) Fethullah Gülen Grubu
2) İskender Paşa Cemaati (Zahit Koktu, Esat Coşan ve şimdi oğlu Nurettin Coşan)
3) İsmail Ağa Cemaati (Önderi Mahmut Ustaosmanoğlu)
4) Erenköy Cemaati (Muradiye Vakfı) Önderleri: Tahir Büyükkörükçü (Gazeteci) Ahmet Taşgetiren ve Topbaşlar
5) Süleymancılar. Önderleri: Kemal Kaçar’ın torunları Denizongun kardeşler.
6) İhlascılar (Enver Ören)
7) Kırkıncı Hoca ve Yazıcılar gibi diğer Nurcu guruplar
8) Melamiler. Önderi: Ahmet Arslan.
9) Nakşibendi Yahyalı Cemaati. Önderi: Ramazan Dinç.
10) Uşşakiler. Önderi: Fatih Nurullah.
11) Hakikatçiler. Önderi: Ömer Öngüt.
12) Hazneviler. Önderi: Muhammet Muta Haznevi
13) İcmalciler. Önderi: Prof.Dr. Haydar Baş.
14)-Adnan Hoca Grubu
15) Cerrahiler. Önderi: Ahmet Misbah Ermenkul.
16) Kadiri Muhammediye. Önderi: Muhammet Ustaoğlu.
17) Hizbül Tahrir.
18) Menzilciler. Önderi: Abdulbaki Erol.
19) Tillocular.
20) Galibiler. Önderleri: Hacı Galip Hasan Kuşçuoğlu
21) Halveti Tarikatının Şabaniye kolu
22)Mustafa İslamoğlu Grubu

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>