DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kültür » Tasmanya kaplanı-Tasmanya kurdu
Kültür 2013
Thylacinus resmi

Tasmanya kaplanı-Tasmanya kurdu

Haber Tarihi: 21 Mayıs, 2013,Salı | | Kategorisi: Kültür

Tasmanya kaplanı ya da Tasmanya kurdu (Thylacinus cynocephalus), 20. yüzyılda soyu tükenen Avustralya’ya özgü büyük bir etçil keselidir. Avustralya’nın Avrupalılar tarafından iskanından sonra soyu tükenen birçok türden sadece biri olmasına rağmen en büyüğü ve en ünlüsüdür.

Diğer kıtalarda ki kurtlar ve kaplanlar (kaplan ve kurt plasentalı memelilerdir ve keseli Thylacine ile akraba değillerdir) gibi Thylacine de doruk yırtıcı idi ve hem boyutu hem de genel biçimi adını aldığı kuzey yarı-küreli yırtıcılara benzemekteydi.

tasmanya kurdu

Tazmanya Keseli Kurdu, Thylacinus cynocephalus

Tasmanya kaplanının yaşayan en yakın akrabasının,tasmanya canavarı veya numbat olduğu sanılıyor. Tasmanya kaplanı, her iki cinsinin de kese taşıdığı bilinen, iki keseli memeli türünden biriydi.(Diğeri, yüzen keseli.) Erkek tasmanya kaplanı, üreme organlarını kapatan ve koruyucu bir kılıf gibi davranan bir keseye sahipti.(http://tr.wikipedia.org/wiki/Tasmanya_kaplan%C4%B1)

Ortamlarındaki değişikliklere uyum sağlayamayan bitki ve hayvan türlerinin doğal veya insan kaynaklı olsun soyu tükenmektedir. Birçok bilim adamı 6. kitlesel yok oluş ile karşı karşıya olduğumuza inanıyor. Bu kez insan etkisi öne çıkıyor.
Aşırı avlanma, yaşam alanlarının yok edilmesi ve istilacı türlerin getirilmesi de dahil olmak üzere bir çok etken nedeniyle son birkaç yüzyıl içinde yaban hayatı ortadan kalkmış durumda. Bugün, iklim değişikliği, kirlilik ve sürekli genişleyen insan nüfusu kalan yaban hayatını tehdit ediyor.

Thylacine, Thylacinus cynocephalus yani Tazmanya Keseli Kurdu bu Avustralya keselisinin yok olmasının kesin nedenleri bilinmemekle birlikte, insanların buna katkısı büyük oranda olmuştur. Tazmanya’lı çiftçilerin koyunlarını öldürdüğü gerekçesiyle sürek avcılığına gidilmiş ve bulunan her tür öldürülmüştü.

ne zaman soyu tükendi?
Bilinen son Thylacine (Thylacinus cynocephalus) Hobart Hayvanat Bahçesi’nde fotoğrafta görülen Tazmanya Keseli Kurdu Tazmanya’da 1936 yılında ölmüştü.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>