DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Truva Atı Hakkında Bilgi
Araştırma 2014
Truva Troya kazıları hakkında bilgi

Truva Atı Hakkında Bilgi

Haber Tarihi: 16 Haziran, 2014,Pazartesi | | Kategorisi: Araştırma

Truva atının bulunduğu bölge Çanakkale iline yaklaşık 25 Km uzaklıktadır. Truva atı truva savaşında Truva surlarını aşmak ve şehre gizlice girmek için yaptırılan tahtadan at maketidir. Trojan virüsü adıda Truva hikayesinden esinlenerek yayılmıştır.

Yunan(Akhalılar)- Truva savaşı takribi 10 yıl sürmektedir. Yunan askerleri bıkkın ve yorgun haldedir. Zekası yüzünden Athena tarafından da sevilen Odysseus’un aklına tahtadan bir at yapma fikri gelir. Plana göre Akhalılar savaştan çekiliyor gibi gözüküp, geride çok büyük bir tahta at bırakırlar. Odysseus ve diğer seçkin komutanlar atın içine gizlenir, diğerleri ise denize açılıp gemileri Bozcaada’nın arkasına, Troyalıların onları göremeyeceği bir şekilde gizlerler. Planın yürümesi için, görevi tahta atın Truvanın surlarından içeri girmesini sağlamak olan  bir Akhalı askeri atın yanında bırakırlar. Akhalıların çekildiğini gören Truvalılar, şaşkınlık içinde batı kapısının önündeki dev tahta atın yanına giderler. Bu sırada ortaya çıkan Sinon ismindeki bu Akhalı asker, ağlayıp, sızlanarak Yunanlılardan nefret ettiğini, onu Akhalıların yurtlarına geri dönmekte olduğunu kendisini ise  gemiler için gerekli rüzgarın çıkması adına kurban seçtiklerini ve kendisinin akhalılardan  kaçarak kurtulduğu yalanını söyler.

Bu yalana inanarak hiçbir şeyden kuşkulanmayan Truvalılar, tahta  atı çekinmeden kente soktular. Barış özlemiyle yanıp tutuşan Truvalılar bu yalana inanmışlardır. Gece barış kutlamalarıyla coşan ve alkolün etkisiyle sızan Truvalılar her şeyden habersizdirler. Gece olunca Yunanlılar tahta  attan çıkarak, geri dönen yurttaşlarına kentin kapılarını aç­tılar. Truvalılar Akhalı Savaşçılara gafil avlanırlar. Truva’nın surları Akhalı Ordusunu tarafından tamamen harabe haline dönüşür. Truva’nın baştan sona yakılır bu korkunç katliam sonrasında Menelous Helen’i alarak Yunanistan’a yelken açar.

Antikçağ, hatta Ortaçağ’da, yazarların esinleriyle zengin­leştirilmiş olan destan geleneğine daya­nan truva efsanesi özetle bu şekildedir. Truva kalıntılarının bu­lunması ile bu olayları efsane olmaktan çıkmıştır, bu kayıp şehire tarihsel bir temel kazandırılarak Troya-Truva Hakkındaki Gerçekler günyüzüne çıkarılmıştır. Troy-Truva sağlamca tahkim edilmiş ol­duğundan kent alınamaz gibi görünüyor­du fakat uyguladıkları bu aldatmacayla Akhalar kente gizlice saldırdılar truvalıların ha­zinelerini ve kadınlarını ele geçirdiler, götüremediklerini de yaktılar.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 2 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. Suna diyor ki:

  Bu cok isime yaradi ama keske hikayesini analtmasaydi.Ama yinede xok tesekurler.ALLAH RAZI OLSUN

 2. azra diyor ki:

  çok taeşşekkürler çok işime yaradı hepinizin ellerine sağlık…

Yorum Durumu: 2 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>