DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Türk Dizileri Hakkında Bilinmeyenler
Araştırma 2015
Türk dizileri hakkında bilinmeyenler

Türk Dizileri Hakkında Bilinmeyenler

Haber Tarihi: 01 Şubat, 2015,Pazar | | Kategorisi: Araştırma

GÜMÜŞ DİZİSİYLE İHRACAT YOLU AÇILDI
Türk dizilerinin yurt dışına açılımının ”Gümüş” adlı dizi ile başlamış ve bugün ise Ortadoğu, Balkanlar, Rusya, Uzakdoğu ülkeleri başta olamak üzere birçok ülkede Türk dizilerinin gösterimi yapılmaktadır. ”Son” adlı dizinin ”Yalan” adı ile İsveç’te devlet televizyonu SVT’de gösterildiğini ve büyük beğeni ile takip edilmiştir.

SON ADLI DİZİ İSVEÇ’TE GÖSTERİLDİ VE ÇOK BEĞENİLDİ:
Geçen yıl ”Son” adlı dizinin ”Yalan” adıyla gösterildiği İsveç devlet televizyonu SVT’nin Program Alım Sorumlusu Magdelana Löfström de Amerikan dizilerinden sonra başka bir ülkeye ait dizi izlemek için bu filmin seçildiğini ve dizinin İsveç’te seyirci tarafından büyük beğeni ile takip edildiğini söylemiştir.

ŞİLİ DAHİL GÜNEY AMERİKA’DA BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR:
Şili’de yayınlanmaya başlayan “Binbir Gece” Latin Amerika’nın ilk Türk dizisi. Türk dizilerinin Şili’ye geliş macerası ülkenin en büyük televizyonu Canal 13’nin program müdürü Patricio Hernandez bir dizi fuarında “Binbir Gece”yle tanışmasıyla başlamış.

Latin dünyanın Türk dizileriyle tanışması yeni değil. 2012 yılında ABD’de İspanyolca yayın yapan Telemundo Aşk-ı Memnu’nun içerik hakkını satın almış “Amor prohibido-Yasak aşk” adıyla Latinlere özgü versiyonunu çekmişti. Türkiye ve Latin Amerika ülkeleri haklarının kültürel ve fiziksel benzerlikleri, Türk dizilerinin aşk, intikam, ihtiras vs telenovela formlarına uygunluğu gibi avantajlar Türk yapımcılara bölge pazarında çok büyük avantajlar sunuyor.

Binbir Gece’nin, Latin dizi piyasasına etkilerini inceleyen BBC muhabiri Constanza Hola’ya göre eğer Şili’de yaşıyorsanız ve Onur ve Şehrazat’tan haberdar değilseniz sohbetlerden dışlanabilirsiniz.

UPİ Ajansı Arjantin temsilcisi Şilili gazeteci Dante Reyes de bu durumu “Şili And Dağları’nın doğal bir çitle kendini komşu ülkelerden ayırması yüzünden oldukça içine kapanık bir ülke. Bu yüzden televizyonda yayınlanan her şeyin en fazla konuşulan konular olması normal. Çünkü televizyon milyonlarca Şililinin tek eğlence kaynağı.

AMERİKAN YAPIMCILARI TÜRK DİZİLERİ YÜZÜNDEN PAZAR KAYBEDİYOR:
Türk dizileri artık Avrupa’ya ve Güney Amerika’yarahatlıkla pazarlanıyor. Artık Amerikan dizilerini satan firmalar, pazar kaybettikleri için şikâyet ediyorlar. Öte yandan bizim işlerimizi yeniden çekerek pazarlamak istiyorlar. Türk dizileri nedeniyle Ortadoğu ülkelerine Amerikan dizilerinin de izlenilmez hale geldiği bile söyleniyor.

VİETNAM BAŞBAKANI EZELİ BEĞENDİ:
Yurtdışından en fazla talep gören dizilerinden Ezel’in Vietnam’a satış hikâyesi oldukça ilginç. Vietnam Başbakanı yaklaşık 2 yıl önce Bulgaristan ziyareti sırasında konakladığı otelde Ezel’i izlemiş ve çok beğenmiş. Hemen danışmanına ilgili firmayı aratmış.

Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen bir fuarda: “Bir Arap kanalının alım yetkilileri ile toplantı başlamadan büyük bir telaşla ‘Kıvanç öldü mü?’ diye sorulmuş. Sonra bunun Türkiye kaynaklı bir asparagas olduğunu öğrenilmiş.Yabancılar tarafından Türk dizi oyuncuları yakından takip ediliyor.

YABANCI HAYRANLAR:
“Hayatımda izlediğim en güzel dizi. Şiddetle tavsiye ederim”, “Bu güzel diziyi izlemelisiniz, pişman olmazsınız.” Bu sözler Kolombiya Caracol televizyonunda yayınlanmaya başlayan “Binbir Gece” dizisinin Facebook sayfasındaki Şilili takipçilere ait.

TÜRK DİZİLERİ BALKANLARDA BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR:
Balkanlar’da Türkler hakkında bazı önyargıların da bu diziler sayesinde kırıldığı söyleniyor. Dizilerde verilen imaj doğrultusunda Türklerin Müslüman, fakat tehlikeli olmadıklarının algılandığını ifade ediliyor.Türk dizileri Sırbistan, Hırvatistan ve Bosna Hersek’te büyük ilgi görüyor otoriteler bu ülkelerde dizi furyasının “Binbir Gece” ile başladığını söyledi. Angelina Jolie, Bosna Savaşı hakkında film yapmıştı ama Bosna’da Bergüzar Korel ve Halit Ergenç’e, Angelina Jolie’den daha fazla ilgi gösterildiği ifade ediliyor.

KOMŞULARDA HER İKİ KİŞİDEN BİRİ İZLİYOR:
Türk dizilerinin Balkan ülkelerinde büyük ilgi görmektedir. Bulgaristan ve Yunanistan’da total izlenme olarak bakıldığı zaman her iki kişiden birinin Türk dizisi izlediği tespit edilmektedir.

TÜRK DİZİLERİ BALKANLARDA ÇOCUK İSİMLERİNE DAHİ ETKİ EDİYOR:

¬ Balkanlar’da yeni doğan pek çok çocuğa Binbir Gece’den esinle Şehrazad ve Onur adı veriliyor.
¬ Slovakya’da her yıl düzenlenen bahar festivaline normalde 10 bin kişi katılırken Bergüzar Korel ve Halit Ergenç davet edilince katılımcı sayısı 40 bin kişiyi geçti.
¬ Kıvanç Tatlıtuğ ve Tuba Büyüküstün’ün kendi adlarını taşıyan parfümleri Ortadoğu’da satış rekoru kırıyor.
¬ Bosna Hersek’te düzenlenen yarışma ile Sultan Süleyman ve Hürrem benzerleri seçiliyor. Kazananlar Halit ve Meryem ile tanışacak.
¬ Türk dizileri sayesinde Yunanistan’da Türkçe kursuna gidenlerin sayısında büyük artış var. Yabancı dil kursları arasında Türkçe, bu diziler sayesinde İtalyancayı geçerek İngilizce ve Fransızcadan sonra üçüncü önemli yabancı dil oldu.
¬ Rusya’da ‘Fatmagül’ün Suçu Ne’ dizisiyle ilgili bir de yarışma düzenledi. Fatmagül’e yazılacak en güzel şiir yarışmasına katılım yoğundu.

BULGARİSTANDA TÜRK DİZİLERE BÜYÜK İLGİ VAR:
Yaprak Dökümü’nün Bulgaristan’da prime time’da yüzde 60’dan fazla izlenme oranı yakaladı. Sırada Aşk-ı Memnu Dizisi var.

FİDYECİLERİ TÜRK DİZİSİ YAKALATTI:
Geçtiğimiz günlerde ajanslardan bir haber geçti: “Sırbistan’ın en zenginlerinden Zoran Baskoviç’in eşi 4 milyon euro fidye talebiyle kaçırıldı. Beş kişilik fidye çetesinin izini süren polis operasyon yaptığı evde fidyecileri Muhteşem Yüzyıl’ı izlerken yakaladı.”

ORTADOĞU VE ARAP YARIMADASINDA TÜRK DİZİLERİ İZLENME REKORLARI KIRIYOR:
MBC-El Arabia TV yetkilileri tarafından Türk dizi oyuncularına büyük hayranlık duyulduğunu ifade ediliyor. Suriye’nin Kamışlı kasabasında diziler nedeniyle 12 tane Türk dili öğrenme merkezinin açıldığı bilgisini veriyor.

Arabistan ve ortadoğu ülkelerinde yaşayan gençlerin dizilerin izlenmesiyle daha rahat olmaya başladıkları ve daha rahat içlerini açmaya başladıkları, daha duygulu oldukları ve bu diziler sayesinde çocuklar yaşlarından büyük konuşmalar yapmaya başladıkları ifade ediliyor.

ORTADOĞUDA TÜRK DİZİLERİNİN POPÜLETESİNİ BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN BÜYÜK ETKİSİ VAR:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın popülaritesinden dolayı özellikle Ortadoğu’da Türk dizilere ilgi artıyor.Başbakan’ın Davos’taki one minute olayından sonra Arap yarımadasında ve ortadoğuda dizilere ilgi büyük ölçüde arttı.

DİZİLERİN ARAP BAHARINA ETKİSİ
Dizilerin Arap toplumlarının yaşam koşullarının değişmesine etkisi olmuş mudur? Arap Baharı’nda Türk dizilerinin etkisi olduğuna dair değerlendirmeler var. Fakat Arap Baharı’nı tetiklediğine dair değerlendirmeler abartılı olur. Ancak kadınların yaşamının değişmesi konusunda biraz da olsa etkisi olabilir. Bugün bir ülkeyi etkilemenin en iyi yolu bir bakıma böyle şeyler.

DİZİ FİLMLERİNİN EKONOMİYE KATKISI:
Ortadoğu ülkelerinde yabancı programda Türk dizilerinin payının yüzde 60 civarında. Ortadoğu’da 6-7 tanesi çok büyük gruplar olmak üzere 300’den fazla televizyon kanalı var ve Türk dizilerine inanılmaz ilgi ve talep gösteriliyor.

DİZİ ÜCRETLERİ:
Dizilerin bölüm başına ücretlerinin dizinin yayın yılı ile ülkeye göre değişiyor. Türk dizi film ihracatının satış serüveninin bölüm başına 30-50 dolarlar ile başlamış olup şu anda diziler bölüm başına 500 dolar ile 200 bin dolar arasında değişiyor. Bir dizinin iyi satılması için pazarı ve ülkeyi iyi belmek ve dizi pazarının büyümesi için de yeni ülkelere gitmek gerekiyor.

Halen 50’nin üzerinde ülke kanallarında onlarca Türk dizisinin gösteriliyor. Şu anda en çok tutan diziler “Muhteşem Yüzyıl, Fatmagül’ün Suçu Ne, Adını Feriha Koydum ve Aşk-ı Memnu” olduğunu söylenebilir.

TÜRK DİZİLERİNİN HALEN GÖSTERİMDE OLDUĞU ÜLKELER:
İhracat yapılan ülkeler Türk dizilerinin halen gösterimde olduğu ülkeler şöyle: “Afganistan, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Bosna Hersek, Brunei Sultanlığı, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Endonezya, Estonya, Fas, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İran, İsveç, İsviçre, Japonya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Güney Kore, Kosova, Kuveyt, Letonya, Libya, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Malezya, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Suriye, Tayland, Tayland, Tayvan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün, Vietnam, Yemen, Yunanistan.”

DİZİLERİN EKONOMİYE KATKISI:
Türk dizilerinin, formatlarının ekonomiye katkısı inkar edilemez. Tekstil, inşaat gibi. Araplar Türkiye’den ciddi boyutlarda ev alıyorlar. Daha önce böyle bir şey yoktu. Çünkü Türkiye’yi tanımıyorlardı. Şimdi diziler sayesinde tanır hale geldiler. Arapların Türkiye’ye tatile gelmesi, turizm, konut sektörüne etkisi kesinlikle dizilerin yarattığı etkiyle ilgili.

DİZİLER TÜRKİYENİN TANITIMINA HİZMET EDİYOR:
Son 5 yılda Türkiye’ye Ortadoğu’dan gelen turist sayısında %350 artış olmuş. Bunun tek sebebi diziler, ikinci bir sebebi yok. Şöyle düşünün, 400 milyon kişi her gece Türkiye’yi izliyor, boğazı izliyor. Bundan daha iyi bir reklam olamaz. Ortadoğu’da insanlar Muhteşem Yüzyıl Partileri yapmaya başladı. Muhteşem Yüzyıl’daki karakterler gibi giyinip partilere gidiyorlar. Pastaneler Muhteşem Yüzyıl pastaları yapıp satıyor. Zaten bu tarz şeyler dizinin başarısını gösteriyor. Eskiden “Made in Turkey” etiketi “Made in China” etiketi gibiydi. Şimdi çok değerli hale geldi. Bunda da en büyük etkiyi diziler yaptı.

TÜRKİYENİN TANITIMINA OLUMLU HİZMET:
Türk dizilerinin başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin tanıtımı için iyi bir araç olduğunu söylemek yanlış olmaz. ”Diziler sayesinde Türkiye’nin imajı pozitif yönde tanıtılmaktadır.

Aslında siyasetçilerin yıllarca yapamadığını Türk dizileri başardı. Rekabet, gerginlik ve krizler atlatan Türk-Yunan ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulundu. Türk dizileri, kilise ve aşırı milliyetçi çevrelerin tepkilerine rağmen Yunanistan’da altın çağını yaşıyor. Ekonomik kriz nedeniyle Yunan dizilerinin çekilmediği bu dönemde halk günde 7-8 saatini Türk dizilerini izleyerek geçiriyor. Yunan halkı 2005’te ‘Yabancı Damat’ sayesinde Türk dizileriyle tanıştı. Yedi yıldır hiç dinmeyen ilgi ‘Binbir Gece’, ‘Ezel’, ‘Aşk-ı Memnu’, ‘Sıla’ ve son olarak da ‘Muhteşem Yüzyıl’ ile şimdilerde Yunanistan’da doruk noktasında.

DİZİLER KAÇ ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR:
Diziye göre değişiyor.  Ezel dizisi 47 ülkeye satıldı. 2011’de 76 ülkede 150 milyon kişi 10 bin 500 saatten fazla Türk içeriği izledi. Hollywood ve Latin Amerika içerikleri ise 100’den fazla ülkeye ihraç ediliyor. Ancak Türk dizilerinin ortalama dakika başına satış geliri yüksek.

DİZİLER HAKKINDA İLGİNÇ UYGULAMALAR:

Ezel’in Vietnam’da yayınlanması ve Ermenistan’a da format haklarının senaryoya sadık kalarak dizinin yeniden çekilerek satılmıştır. 2013 Pakistan için adeta Türk yılı olacak. Ülke kanalları çeşitli Türk dizilerini ilk çeyrekte lisansladı.

TÜRK DİZİLERİNİ İZLEYEN TÜRKİYEYE KOŞUYOR:
Türk diziler,i özellikle Ortadoğu’dan gelen turist sayısını ciddi anlamda artırdı. Araştırmalara göre dizilerin etkisiyle Türkiye’ye gelen Arap turistler kısa sürede 30’dan 150 bine kadar çıktı. Bugün Arap ülkelerinin çoğunda en çok ziyaret edilmek istenen yer İstanbul. Turizm acentelerinin İstanbul için gelen taleplere yetişemediği ifade ediliyor. Arap basınına göre diziler sayesinde Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 5 misli arttı. Ezel’den Unutulmaz’a, Kurtlar Vadisi’nden Aşk-ı Memnu’ya izlenme rekorları kıran birçok Türk dizisi sadece Arap dünyasında etkili değil. Diziler Hırvatistan’dan Karadağ’a, Sırbistan’dan Yunanistan’a kadar Balkanlar’ın tamamını etkisi altına almış durumda.

BAZI DİZİLER YOK SATIYOR:
Ezel 47 ülkeyle birinci sırada. Sıla ise toplam 31 ülkeye satıldı. Bu sayının 40’a ulaşmasını bekleniyor. Türk dizilerinin yurtdışında yakaladığı en yüksek satış ise Karadayı’yla oldu.

TÜRK DİZİLERİNE İSRAİL’DEN BÜYÜK RAĞBET:
Türkiye ile İsrail arasında yaşanan siyasi gerilimden ise dizi sektörünün etkilenmediğini kaydediliyor. İsrail’de Türk dizilerine inanılmaz bir ilgi olduğu biliniyor.

JAPONLAR BELGESEL YAPTI, TIME, “ERDOĞAN’IN GİZLİ SİLAHI” DEDİ
Japonya’da bir kanalın Türk dizileriyle ilgili 45 dakikalık bir belgesel program yayımladı, belgeselde Türk dizilerinin ihracata ve turizme etkisinin anlatıldığı kaydedildi.

TİME DERGİSİNDE DAHİ TÜRK DİZİLERİNE ATIFTA BULUNULDU:
TIME Dergisinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın anlatıldığı sayfalarda da Türk dizi ihracatı için ”Başbakan Erdoğan’ın gizli silahı” diye bahsedilirken, bu dizilerin Obama’nın askeri gücünden, Çin Devlet Başkanının harcama gücünden daha etkili olduğunu ifade edildi. Haberde bu dizilerinin etkisinin Makedonya’dan Malezya’ya kadar onlarca ülkede hissedildiği vurgulandı.

HANGİ ÜLKELERE HANGİ DİZİ?
Almanya, İsviçre, Avusturya, Tayland, Tayvan, Vietnam, Macaristan, Polonya, Japonya, Kazakistan, Bulgaristan, Makedonya, Ortadoğu, Özbekistan, Yunanistan, Kosova, Azerbaycan, İran, Ortadoğu ülkeleri, Romanya, Katar, Arnavutluk, Hırvatistan, Bruney, Bosna, Ukrayna, İsrail, Singapur, Malezya gibi ülkelere pazarlanan dizilerin isimleri şöyle:

”Adını Feriha Koydum, Acı Hayat, Akasya Durağı, Aliye, Annem, Arka Sokaklar, Arka Sıradakiler, Asi, Asmalı Konak, Aşk ve Ceza, Aşka Sürgün, Aşk-ı Memnu, Aşkım Aşkım, Berivan, Bıçak Sırtı, Bir İstanbul Masalı, Borsa, Bütün Çocuklarım, Büyük Yalan, Candan Öte, Canım Ailem, Çalıkuşu, Çocuklar Duymasın, Deli Yürek, Dudaktan Kalbe, Doktorlar, Ekmek Teknesi, Elveda Derken, Eşref Saati, Ezo Gelin, Fırtına, Gece Gündüz, Genco, Geniş Zamanlar, Gurbet Kadını, Gümüş, Hayat Bağları, Hırsız Polis, Ihlamurlar Altında, İki Aile, İki Kız Kardeş, Kapalı Çarşı, Kavak Yelleri, Kaybolan Yıllar, Kınalı Kar, Kurtlar Vadisi, Kuzey Rüzgarı, Küçük Kadınlar, Melekler Adası, Melekler Korusun, Menekşe ile Halil, Ömre Bedel, Pars: Narkoterör, Pusat, Sağır Oda, Sahra, Samanyolu, Sessiz Fırtına, Sır Kapısı, Sırlar Dünyası, Son Bahar, Tatlı Betüş, Tarçın ve Arkadaşları, Yabancı Damat, Yanık Koza, Yaprak Dökümü, Yasemin, Yemin, Yol Arkadaşım, Yusuf Yüzlü, Zerda, Zeynep, Zirvedekiler”

FAYDALANILAN KAYNAKLAR:
1.http://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:T%C3%BCrk_televizyon_dizileri
2.http://www.medyatava.com/haber/50-den-fazla-ulkeye-satilan-turk-dizileri-ne-kadar-gelir-getiriyor-peki-yabanci-pazarda-hangi-diziler-daha-cok-yer-buluyor_98085
3.http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/turk-dizilerinin-rekoru
4.http://www.dunya.com/turk-dizileri-isvecte-tartisildi-206058h.htm
5.http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2013/03/24/100-milyon-dolarlik-dizi-ihracati
6.http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19436062.asp
7.http://www.hurriyet.com.tr/pazar/22261153.asp
8.http://www.calinos.com/haberler-detay-page06.html#.VM3zftKsVDw
9.http://www.milliyet.com.tr/turk-dizilerinin-yurt-disi-rekoru/ekonomi/ekonomidetay/15.01.2011/1339711/default.htm

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>