DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » Ultrason Nedir
Genel 2014
ultrason-nedir

Ultrason Nedir

Haber Tarihi: 14 Haziran, 2014,Cumartesi | | Kategorisi: Genel

Tıb konusunda gelişmelerin en fazla yapıldığı alanların başında ultrason gelmektedir. Modern tıbbın insan vücudunu incelemek amacıyla yararlandığı teknolojilerden biri de ultrason’dur. Ultrason’un diğer benzer cihazlardan en önemli farkı, X ışınlarından yararlanmamasıdır. Dolayısıyla insanlar radyasyona maruz kalmadan kontrollerini yaptırabilmektedirler.

3 boyutlu ultrasondan bir görüntü

3 boyutlu ultrasondan bir görüntü

ultrason; Ultrason’un çalışma prensibi, benzer cihazlardan farklı olarak ses dalgalarının yayılması prensibine dayanmaktadır. Ultrason’un en belirgin özelliği gerçek zamanlı görüntü elde edilmesini sağlamasıdır. En çok hamileliklerde ve doğum sırasında kullanılan, tıbbın hemen hemen her alanında kullanılan en önemli cihazların başında gelmektedir. Peki, ultrason cihazı nasıl çalışmaktadır?

3 boyutlu ultrason ve normal ultrason görüntüsü

3 boyutlu ultrason ve normal ultrason görüntüsü

3d ultrason; Ultrason cihazı, insan kulağının duyamayacağı yüksek bir frekansta ses dalgaları üretmektedir. Çalışma prensibi ise, cihaz tarafından üretilen ses dalgalarının değişik doku ve organlardan yansıması prensibine dayalıdır. Ultrason’un ses dalgalarını gönderen, geri dönen ses dalgalarını algılamaya yarayan ve vücuda tutulan bölümüne prob denmektedir. Prob, yansıyan ses dalgalarını algılar ve bir bilgisayara yollar, işlemciye gelen ses dalgaları burada işlenir ve görüntüye aktarılır. Elde edilen görüntü de bir monitör aracılığıyla gerçek zamanlı olarak izlenir.

transvajinal ultrason;Ultrason cihazının farklı gözlem ve incelemeler için tasarlanmış türleri vardır. Bunlar Transvajinal ultrason, standart pelvik ultrason ( karından ), doppler ultrason, 3D ultrason, 4D ultrason ve ekokakardiyografi’dir.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>