DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Araştırma » Unutturulan Zafer Kutul Amare Zaferi
Araştırma 2016
KUT-ÜL AMARE ZAFERİ

Unutturulan Zafer Kutul Amare Zaferi

Haber Tarihi: 13 Şubat, 2016,Cumartesi | | Kategorisi: Araştırma

29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusunun Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zaferidir. Kutul Amare’de 13 bin 300 İngiliz askeri ile 13 general 481 subay esir alınmış ve 40 bini aşkın İngiliz askeri öldürülmüştür.

Osmanlı Ordusunun Birinci Dünya Savaşı’nda çarpıştığı cephelerden biri, İngilizlere karşı oluşturulan Irak cephesidir. Osmanlı dönemi kaynaklarında Irak-ı Arap olarak adlandırılan bölge, Dicle, Fırat havzasında tarihteki Mezopotamya’yı (Verimli Hilal) içine alır ve Basra Körfezi’ne kadar uzanır.

Irak petrollerini ele geçirmeyi amaçlayan İngilizler, 6 Kasım 1914 tarihinde Basra Körfezinden Şattülarap ağzındaki Fav mevkiine asker çıkararak saldırıya geçmişler, ilerleyen aylarda bu saldırılarını kuzeye doğru genişletmişlerdir. İngilizler, 3 Haziran 1915 tarihinde Kut’ül-Ammare’yi, Temmuz ayı sonlarına doğru da Nasıriye’yi işgal etmişlerdir. 23 Kasım 1915’de ileri harekata geçen Türk birlikleri, General Townshend komutasındaki İngiliz ordusunu geri püskürterek Kut-ül Ammare’de çember içerisine almayı başarmışlardır. Kut’ül-Ammare’yi bir kale gibi savunan General Townshend, 29 Nisan 1916 tarihinde teslim olmak zorunda kalmıştır. Türkler, Kut’ül-Ammare’de İngilizlerden başta Tümen Komutanı General Townshend olmak üzere toplam 13 general, 481 subay ve 13.300 askeri esir almışlardır.

Tarihe Kut ül Amare zaferi olarak geçen savaşlar sırasında İngilizler 40 bin kayıp ve esir verirken Türk birlikleri ise 25 bin askerini kaybetti. Kut ül Amare savaşı sırasında Türk birlikleri sınırlı sayıda uçakla önemli görevler yaptı. Keşif görevleri yapan Türk uçakları bir taraftan da düşman hedeflerini bombardıman etti. 26 Nisan 1916’da Kut ül Amare’deki İngiliz kuvvetlerine erzak yardımına çalışan bir İngiliz uçağı da Türk avcı uçağı tarafından düşürüldü.

Ancak kazanılan bu tarihi zafere rağmen savaşın genelinde mağlup olan Türk ordusu, takviye edilen İngilizlerin bölgeyi Şubat 1917’de işgal etmesine engel olamadı. Irak’ın güneyine 1914 sonlarında çıkarma yapan İngilizler, ancak Mart 1917’de Bağdat’a ulaşarak kenti işgal etti.

Kut’ül-Ammare Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusu’nun zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde, Çanakkale’den sonra kazandığı ve bir İngiliz tümeninin bütün personeli ile birlikte esir alındığı eşsiz bir zaferdir. Halil Paşa, Kut’ül-Ammare zaferinden sonra 6’ncı Ordu’ya yayınladığı mesajında şöyle demiştir:

“Arslanlar!

Bütün Türklere şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek cümlenizi tebrik ediyorum.

Ordum gerek Kut karşısında ve gerekse Kut’u kurtarmaya gelen ordular karşısında 350 subay ve 10.000 erini şehit vermiştir. Fakat buna karşılık bugün Kut’ta 13 general, 481 subay ve 13.300 er teslim alıyorum. Bu teslim aldığımız orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30.000 zayiat vererek geri dönmüşlerdir.

Şu iki farka bakılınca, cihanı hayretlere düşürecek kadar büyük bir fark görülür. Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır.

İşte Türk sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale’de, ikinci zaferi burada görüyoruz.”

Avustralyalı araştırmacı Dr. Gaston Bodart tarafından Kut’ül-Ammare Zaferi, “İngiliz prestijinin Birinci Dünya Savaşı’nda yediği en büyük darbe olarak yorumlanmaktadır.”

Halil Paşa, Kut’ül-Ammare’nin teslim alındığı gün orduya bir tebrik mesajı yayımlamış ve bu günün “Kut Bayramı” olarak kutlanmasını istemiştir.
Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 66 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. çapanoğlu soner diyor ki:

  Yalan yazan yazdıran bize gercek tarih yerine safsata anlatan buna göz yuman şanlı tarihimizi ingiliz köpegine peşkeş cekenler ateşiniz bol olsun

 2. Osmanli torunu diyor ki:

  Dik dur ey müslüman türk ..! Dön bak bir ejdadina ne cevherler vardir sen osmanlisin küllerinden dogarsin..!

  • Kamil diyor ki:

   Yazıklar olsun senin gibi adamlara

  • Mergenİsminiz... diyor ki:

   Hangi Osmanlı 21 yaşında 1453’de İstanbulu alan mı, morukladığında kıçını kurtarmak için İngilize devletin tapusunu vereni mi? O beğenmediğiniz Atatürk olmasa Yorgoya baba deyip, elini tutar kilisenin yoluna düzürdünüz. Hoş siz ensar vakfıyla da, idare ediyorsunuz ama Yorgonun yerini tutmaz değil mi?

   • Osmaniı diyor ki:

    Hangi osmanlı dıyorsunya belliki sendekı mevzu başka ve atatürkolmasa sıznapardınız deyısınlede belliki sen ne turkun soyundansin nede kurdun zaten osmanlı soyu hiç olamazsınya tarih dersi almayabak fatihsultanmehmethan ıstanbulu fethettikten sonra ıngiltere bosdurmadı önce ataturku göreve hazırladı sonra fatıhsultanmehmethan yaslanınca sizin opasalarınız varya sevr anlasmasıyaptı ıstanbulu ıngiltere muhafazasına devretti ama dıyolarya atatürk canıpahasına gerıaldı sallamayın hiç gene osmanlı girişimde bulunduve ingilizler çekildi ıstanbuldan ha bundan onyıl önce söyledim yazdım bırsayfada bugün bakın ortayacıktı hani atatürk 19mayista samsuna cıkarmayaptıya yalanın enbuyugu atatürk ıngıltereden vize alıp öyle gitti samsuna varmı böyle mantık kendi ulkende bısehırden diğerine vızeyle gıdeceksın adama gulerler atatürk ıngiliz ajanıdır gungelecek buyazdıgımda ortaya çıkacak gerçek atatürk 1911de şehit düşmüş bir askerdir atatürk diye bilinen ise yunan işadamı yohannıs tir gungeldıgınde bunuda tarıhyazacak yasasin kut’ül amare zaferi.

 3. Turgut Coşkun diyor ki:

  Bu bilgiler için ne kadar teşekkür etsem azdır.Emeğinize sağlık.

 4. yakamoz diyor ki:

  Maalesef gerçeklerin birgün ortaya çıkma gibi kötü bir özelliği vardır. Ne Mutlu Türk’üm Diyene!

 5. yakamoz diyor ki:

  Maalesef gerçeklerin birgün ortaya çıkma gibi kötü bir özelliği vardır. Ne Mutlu Türk’üm Diyene!

 6. Ümit Veren diyor ki:

  Kimse niye böyle büyük rüşvek teklif edildiğini, niye
  İngiliz tarihçisi James Morris, Kut’un kaybını
  “Britanya (İngiltere) askeri tarihindeki en aşağılık şartlı teslimi” olarak tanımladığını anlatmıyor.
  Çünkü General Townsend Büyük Britanya Kralı’nın eniştesi idi!.. Bir hanedan mensubu ilk defa esir düşüyordu!..
  Bu yenilgi İngiliz basınında ve kamuoyunda çok büyük bir infial uyandırdı. Bunun üzerine General Lake ve General Gorringe İngiliz ordusunda görevlerinden alınmış ve yerlerine General Maude getirilmiştir.

 7. SERAP TUNA S. diyor ki:

  “Gunes balcikla sivanmaz” ata sozumuzu,anlamaktayiz ki bu buyuk zaferde de yasamis,yasamaktayiz.Bir ulusa utanc kaynagi olan ancak kazanan millete onur veren bu buyuk Turk zaferini yediden yetmisyediye tum halkimiza gururla anlatmak butun basin yayin ve iletisim organlarimizin gorevi olmalidir.
  Serefli tarihimizi hic kimse karartamaz,unutturamaz.

 8. Yusuf diyor ki:

  Belki bu savaş çanakkale savaşından sonra ingilizlerin osmanlıyı türkleri hasta adam olmadıklarını anladıkları savaş olmuştur ve böylece bundan sonra türkün karşısına çıkılmayacağını anlamışlardır…

 9. Serkan Akbaba diyor ki:

  Türkiye’nin NATO’ya üye olduğu 1952 yılına kadar, bu tarih Silahlı kuvvetlerde ‘KUT bayramı’ olarak kutlanmaktaydı.
  1952 yılında ülkeyi yönetenlere sorun hesabını.

 10. Hikmet diyor ki:

  Yazının içerisinde kim tarafından ve ne zaman kaldırıldığına değinilmemesi ilginç.

 11. yıldız diyor ki:

  ah İngilizler dvletimizi almaya çalıştınız,bizi kendi yetiştirdiklerinize kötülediniz.ŞİMDİ ZAFERİMİZ Mİ GÜCÜNÜZE GİTTİ

 12. mehmet rızki ergüç diyor ki:

  Kutül ammare zaferinin yeniden kutlanmasını sagliyan usta ya teşekkür ediyoruz .allah emsalini artırsın

 13. mehmet rızki ergüç diyor ki:

  Kutül ammare zaferinin yeniden kutlanmasını sagliyan usta ya teşekkür ediyoruz .allah emsalini artırsın

 14. türk diyor ki:

  GAYRİ ALEMDE ŞER OĞUZ’DA ER TÜKENMEZ… ALLAH-U EKBER

 15. elif diyor ki:

  kut-ul amareyi derslerimizde görmeliyiz unutulamaz bir savaş unutturulmamalıda.

 16. Özgür diyor ki:

  Yarabbi ferasetimizi artır. …

 17. emre diyor ki:

  Cok guzel bir site.Ayrica sözcü pacavrası sayesinde bu zaferide bize hatirlatti.Durmak yok , yola devam…

 18. Taner diyor ki:

  Bu calismalari yapanlardan ALLAH razi olsun, bu ve bunun gibi calismalarin dahada arttirilmasini, Osmanli arsivlerinin acilarak, gerceklerin gün yüzüne cikarilip gelecek nesillerimize kim oldugumuzu, anli Sanli tarihimizi tüm gercekleriyle anlatmaliyiz. Tarihini bilmeyen topluluk yok olmaya mahkumdur. Bizleri yok etmek icin yillarca yalan ve düzmece tarih yazanlar hesabini ALLAHa verecekler.
  ALLAH tekrar razi olsun. Rabbim gazamizi mübarek eylesin.
  Biz bir gecede Mantar gibi cikan bir topluluk degiliz…..

 19. iclal diyor ki:

  çok güzel olmuş ellerinize sağlık

 20. MAHMUT GÜLŞEN diyor ki:

  İKİ NESİL BU TARİH TEN HABERSİZ BÜYÜDÜK ŞİMDİ NERDEN CİKTI DİYE BU GERÇEGE İNANMAYANLAR İNANANLARA KÜFÜRLER SAVURUYOR NE ACI NE ACIKLI BİR DURUM BEN 50 YAŞIMDAN SONRA DUYDUM KUTUL-AMARE SAVAŞININ OLDUĞUNU

  MERAKIM ŞU Kİ BU TARİHİ GİZLEYENLERİN NASIL HESAP VERECEKLERİ DİR VE HALEN YÜKSEK SESLE ANLATILMAMASI NEDENDİR TARİHCŞİLER NEDEN SUSAR

  • Sayın Mahmut GÜLŞEN,
   Eski Selçuk Üniversitesi Rektörü rahmetli Erol GÜNGÖR bir kitabında şöyle diyor: “İngilizler, İstanbul’dan daha değerli şeyler aldılar ki, Türk Bayrağına selam durup,İstanbul’u terk ettiler” İşte bunlardan en önemlisi tarihi ve kültürel bağlarımızın koparılması….Saygılar…

 21. Seval diyor ki:

  Kut’tül amare de yenmişiz ne fayda 1. Dünya savaşı gibi bir savaş ve Sevr antlaşması gibi bir antlaşma Osmanlı hükümdarları tarafından imzalandıktan sonra 23 Nisan törenleri şehitler bahanesiyle iptal edilirken hangi yüzle bu Zafer’in 100. Yılını kutlayacak bu millet

  • Söylediklerinizde haklısınız ancak osmanlı hükümdarları sevr gibi ağır bir antlaşmayı keyfi imzalamadığını da bilmelisiniz. Başta imzalanmamıştır ancak imzalamamız için yunanlılar bursa ve uşakta halkı katledince imzalamak zorunda kalmışlardır. Kut’ul Amare gibi Sultan Vahdettin hakkında da bilinmeyen veya yanlış bilinen çok şey var

   • Test1 diyor ki:

    Bal gibi de osmanli hukumdarlari imzaladi, kendince bahaneler bulma. Kabul etmek bu kadar zor degil

  • emre girayhan diyor ki:

   Biraz tarih öğren.vahdettin sevri imzalaması.terk etti o toplantıyı..o ittihatci hainler imzaladı..biraz oku..vatanı sattılar parçaladılar.küçücük bir coğrafyaya hapssettiler.

   • Yaşar diyor ki:

    Emre Grayhan Bey;biraz tarih öğrenmeye çalışıyorum.
    Bazi ülkeler sanayileşmeyi başarınca gözünü diş pazarlara diktiler..
    ..1838’de İngiltere ile imzalanan”Serbest Ticaret antlaşması”,Osmanlı ekonomisine tarihi boyunca indirilen en öldürücü darbe oldu.Gümrüksüz giren İngiliz makine endüstisi malları,Osmanlı’nın korumasız el tezgahlarını kısa zamanda yok etti.Ülkedeki geleneksel üretici kesim,Avrupa ürünleriyle rekabet edemedi ve ekonomik hayattan sılınıp gitti…
    Tarih:17 şubat-4 mart 1923
    İzmirİktisat Kongresi’nin açılış konuşmasını Mustafa Kemal yaptı:
    “Tarihin ve tecrübenin süzgecinden arta kalmış bir gerçek vardır.Türk tarihi incelenirse,gerileme ve çöküntü nedenlerinin iktisadi sorunlara bağlı olduğu görülür.Tam bağımsızlık için:Milli Egemenlik,mali egemenlikle desteklenmelidir..
    …Bu Ülkede:Sadrazam Reşit Paşa gibi,iç piyasayı ardına kadar yabanci mallara açan Özal”devrimci”ilan edildi..
    İttihatciların hainliği mevcüttür.2002 den bu yana İttihat’çilerin iktidar’da olduğunu düşünüyorum!
    Kut’ül Amare, elbetteki büyük bir zafer.Ancak olayı bütün olarak düşünmek gerekiyor.İngilizlerin amacı petrol bölgeleriydi.1914 sonlarında Basra’dan çıkarma yapmışlar 1917’de amaçlarına ulaşmışlar yani Bağdat’ı işgal etmişler.
    Çanakkale savaşlarıyle kıyaslanamaz.Çanakkale’yı işgal edememişlerdır.
    Kut’ül Amare,1952 yılına kadarTürk Ordusunda bayram olarak kutlanıyordu.
    Sağlık ve başarılar dilerim.

 22. kahraman diyor ki:

  Bu zaferi kim kaldırdı ise
  Kim kitaplardan ve taruhten çıkardıysa tam hainmis alçak adam.

 23. Fatih diyor ki:

  Yazinin orninaline baktigimizda türk kelimesi yoktur osmanli yazar ,

 24. ercan geyik diyor ki:

  Resmi tarihi olan kaç ulus var dūnyada.Tarihimiz resmi tarih cercevesine uyarlanarak yazılmıştır.
  Durum bu.

 25. İsminiz... diyor ki:

  Bir ıngiliz 1000 yıl önce yazılan tarih kitabını okuyabiliyo bir çinli desen oda aynı ve bunlar gibi bir çok ülke asırlık tarihini okuya biliyo bizler ise 100 yıl önceki ecdadimizin yazmış olduğu tarihi okuyamiyoruz ve bizleri fasakisolarla inandirilmaya çalışıldı ve bu kurul ammare de olduğu gibi peşkeş çektiler ıngilizlere yazık çok yazık Allah büyüktür er yada geç doğru yalanı gececektir

 26. sinan diyor ki:

  Rabbim duzelmeyecek vatan hainlerini , din dusmanlarini Kahhar ismi Şerif i ile kahreylesin

 27. Ömer Faruk diyor ki:

  Bu bilgilerin bir kısmının dogru bir kisminin da yanlış olduğun u düşünüyorum. Kaynak la ilgili bilgi de verir iseniz sevinirim . İngilizler e ucak la deil grni ile erzak yardımı yapılmış tir. Ve Bizler e para teklif edilmiş olup kabul edilmeyin cr iki katini bir ingiliz ajan teklif edip onu da farkli sekiller le redd edilip gerekli en iyi crvap la gönderilmiştir. Diye biliyorum.

 28. Mehmet diyor ki:

  Benim anlamadığım bu denli büyük savaş Kürtlerin en yoğun olduğu yerde gerçekleşiyor ama bu yazının içinde KÜRTLERLE İlgili tek bir kelime bile geçmiyor Kürtler Osmanlı ordusunun doğudaki en büyük birlikti oysa.. Yazıklar olsun bu kadar faşistlik niye

  • Müslüm diyor ki:

   Asıl faşist olan sizsiniz. Herkes bilir ki Osmanlı’da millet sistemi vardır. Yani insanlar dinine göre ayrılırdı (müslüman,gayrimüslim gibi). Kanun-u Esasi’den (1876) itibaren Osmanlı milleti kavramı anayasada yer almıştır. Osmanlı milleti demek: Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde yaşayan herkesin Osmanlı sayılması demektir.
   Yani demem o ki ; siz birilerinin dolduruşuna gelip biz Kürt’üz biz farklıyız demeden önce Osmanlı, sizi müslüman Türklerle bir tutmuş, kendine kardeş saymıştı.
   Belki hikaye gelecek bunlar sana.
   Millet- i Sadıka (sadık millet) denilen ve hazinenin anahtarları kendilerine verilen Ermenileri bilmezsin belki de.
   Dedelerine, atalarına birileri (jitem gibi) zulüm etti belki, doğru. Ama şunu bil ki biz eğer faşist olsaydık, doğuda ve güneydoğuda bir tekiniz yaşıyor olmazdı. Ki biz (faşist diye ötelediğin Türkler) nasıl ki 2. Beyazıt zamanında Müslüman Türklerle beraber din düşmanımız yahudileri katliamdan kurtardıysak, Saddam Hüseyin aynısını yaparken sizi kucaklayan faşistleriz…

   Şimdi sualim şu; düşmanına bile kucak açan adamlar mı faşist, yoksa ekmeğini paylaşan kardeşini kendine düşman gören mi?

   • Cengpol diyor ki:

    Tek kelimeyle mükemmel cevap. Maalesef tüm bunların sebebi cahillik.Daha çok olmalıyız.

   • Dilber diyor ki:

    Arslanlar! Bütün Osmanlılara şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli…..

    Demem o ki türk diye başlamıyor sorun şu herkes guze laf yapiyor ancak birbirini suçluyor bos yere halbuki hepimizin emegi var bu topraklar üzerinde. İnsan olmayi ogrencez mi acaba.

   • Dilber diyor ki:

    Arslanlar! Bütün Osmanlılara şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli…..

    Demem o ki türk diye başlamıyor sorun şu herkes guze laf yapiyor ancak birbirini suçluyor bos yere halbuki hepimizin emegi var bu topraklar üzerinde. İnsan olmayi ogrencez mi acaba.

 29. Güliz diyor ki:

  19 mayısta da böyle bir kutlama töreni olacak mı acaba siz ne zaman gördünüz milli bayramların hangisinde böyle çıkıp coskuyla övgüyle kurtuluş savasinin canakkale savasinin bu denli bastira bastira anlatıldığıni kutül amare de zaferimizdir ancak 19 mayista gorecegiz bakalım sesleri cikacak mi

 30. Ahmet diyor ki:

  Müslüman arkadaş eline, diline sağlık ne güzel yazmışsınız.Bu yazının neresinde faşistlik var. Zaten bu millet kime kol kanat gerdiyse en büyük kazığı onlardan yiyor. Bunları ingilizlere verip asıl faşistliğin ne demek olduğunu bizzat öğrensinler. Asıl şu an yaşanan vahşetler Amerikanın,ingilizin eseri değilmiydi bu şerefsizlerin aklına edeyim. Beşle kargayı koysun gözünü it bile yemek yediği yaşar işlemez ama,ama bazı hainler işte bize en büyük darbeyi içten vuruyor.

 31. Yavuz diyor ki:

  Ingiliz ordusunun tamamı hint müslümanlarindan oluştuğunu ve ingilizler tarafından gıda ve takviye edilmediği yolunda iddialar var.

 32. Muzaffer diyor ki:

  Bu savaş derhal tarih kitaplarımızda yer almalıdır. Biz geç öğrendik çocuklarımız okulda öğrenmeli.

 33. Mehmet diyor ki:

  UTANMADAN RAHMETLI MENDERESE İFTIRA ATIYORSUNUZ. KUT-ÜL AMARE ZAFERİ 1946 SENESINE KADAR MİLLİ BAYRAM OLARAK KUTLANIYORDU 1946’DA İNGİLİZ HÜKÜMETİ TÜRKİYE’DE İŞ BAŞINDA OLAN TEK PARTİ HÜKÜMETİNDEN BUNUN ICRAATTAN KALDIRILMASINI RİCA EDINCE HEY’ETİ VEKILE RICAYI EMİR TELAKKI EDERCESINE MUHTEŞEM ZAFERİ GÜNDEMDEN ÇIKARTMIŞTIR. REİSİ CUMHUR İNÖNÜ, BAŞVEKIL SARAÇOĞLU, DUR.

 34. Bülent Yıldız diyor ki:

  Emeği geçen herkesten ALLAH gani gani razı olsun

 35. Ruhi Selman diyor ki:

  General Townshend’in kralın eniştesi olduğu doğrudur.
  Towshend âilesinin İngiliz hânedanı ile yakınlığı 1600’lere dayanır.
  Charles Towshend (1674-1738) . Viskont idi.
  Feldmareşal George Townshend (1724-1807) , 1. Marki Townshend,
  daha sonra Viskont Townshend diye bilinir.
  Charles Townshend (1725-1787) ilk Charles’ın torunu idi. Donanma Bakanı
  ve Maliye Bakanı olarak görev yaptı.
  Günümüze daha yakın olan Yüzbaşı Peter Townsend’in
  Kral VI. George’un kızı Prenses Margaret Rose ile olan aşkı da meşhurdur.
  Maalesef evlenememişlerdir. Prenses 31 Ekim 1955 günü evlenmiyeceklerini
  açıklamıştır.

 36. Abdullah AKAR diyor ki:

  Kut’ül Amare Zafer Bayramını kaldıran ingiliz amerikan müptelaSI ADNAN MENDERES ALÇAĞIDIR.

  1952’de Kut’ül Amare Zafer Bayramını kaldıran ALÇAK SOYSUZ AHLAKSIZ HIRSIZ ZİHNİYET İLE BUGÜN;
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı,
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı,
  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı
  kaldıran ALÇAK SOYSUZ AHLAKSIZ HIRSIZ ZİHNİYET aynıdır.

 37. mihriban karagül diyor ki:

  Bunun gibi daha birçok zafer,haksızlık gibi olaylar gizlenmiştir.son dönemlerde bunlar yavaş yavaş meydana çıkmaya başladı.sırf kendi çıkarlaı için geçmişte birçok böyle olaylar aksetmiştir.bize düşen bunlara sahip çıkıp saklamadan ortaya cıkarmaktır

 38. büşra buran diyor ki:

  Ölen onca şehitlerimizin üstüne basarak bu zaferi unutturanlara yaziklar olsun

 39. ersan loter diyor ki:

  kendi ülkenden binlerce km ötedeki kıtaları adaları sömürmek için paralı askerlerler casuslar göndereceksin, gücün yetmeyince kendi ingiliz evlatlarını göndereceksin. Esir düşünce yardım göndereceksin onlarda geberince ağlayacak, kutlamayın diyeceksin. Yok yaa, ne işin var ulan arap yarımadasında yavşak ingiliz. Kut savaşını cümle aleme duyurmak, kutlamak şehitlerimize borcumuzdur. Menderes denen asılarak geberen soysuzun kaldırttığı bir bayram bu. Unutmayın, unutturmayın

 40. ersan looter diyor ki:

  Mehmet denen zat, tarihten ve usul, erkandan bir habersin anlaşılan. Büyük harfle yazılmaz bu 1. Kut bayramı kaldırılış 1952 ye denk gelmektedir bu 2. İnönünün dönemiyle alakası yoktur buda 3. Azıcık oku be cehaleti alır, sendeki hain sempatisi baki kalır ama en azından sorgularsın. Türk düşmanı şerefsiz soysuzlara rahmet okumak yerine…

Yorum Durumu: 66 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>