DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kültür » Uyku Hakkında Bilinmeyenler
Kültür 2015
UYKU HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Uyku Hakkında Bilinmeyenler

Haber Tarihi: 05 Şubat, 2015,Perşembe | | Kategorisi: Kültür

Uyku tüm canlıların doğal dinlenme biçimidir. Bu canlılar günlük faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için uykuya ihtiyaç duyarlar. İnsanlarda yeterli uyku alınmaması çeşitli sorunlara neden olabilir. Uyku, insanın olmazsa olmazı olarak nitelendirebileceğimiz bir ihtiyacıdır. Uyku hakkında bir takım gerçekler.

1. Beş dakikadan önce uykuya dalmanız bu uykuya muhtaç olduğunuz anlamına gelir. Uykuya dalma süresinin ideali 10 ve 15 dakika arasındadır. Bu bir bakıma sizin yorgun olduğunuza ve derin uykuya hazır olduğunuzu söyler.

2. Rüyaların uzun bir süre REM (Rapid Eye Movement – Hızlı göz hareketi) sırasında olduğuna inanılıyordu ancak REM’ in olmadığı uyku periyodlarında da rüya görülebilir. Rüya görmediğimizde hiç uykumuzun olmaması muhtemeldir.

Uyku tüm canlıların doğal dinlenme biçimidir

Uyku tüm canlıların doğal dinlenme biçimidir


3. En uzun uyanık kalma rekoru 18 gün, 21 saat ve 40 dakikadır. Rekoru kıran bu kişi bu süre boyunca halisülasyon gördüğünü, paranoya yaşadığını, görüşünün bulanıklaştığını, konuşmasının kaydığını, hafıza ve konsantrasyon kaybı yaşadığını söylemiştir.

4. Tıbbi bir inceleme olmaksızın birisinin gerçekten uyanık olduğunu anlamak imkansızdır. İnsanlar gözleri açık ve farkında olmaksızın şekerleme yapabilirler.

5. REM rüyaları genellikle kötü olaylar dizisi tarafından bastırılır, ama REM periyodu dışındaki rüyalar kendini tekrar eder ve hayali düşünce gibidir. Örneğin, uyandığınızda telefonunuzu bir yerde unuttuğunuz hissiyatına kapılırsınız.

6. REM uykusundaki bazı göz hareketleri uyku anında yapılan belli hareketlerin benzeridir. Örneğin rüyanızda film izlerseniz gözleriniz sabit durur, ama bir şeyler ararsanız gözleriniz gerçek hayatta yaptığınız gibi sağa sola bakar.

7. Filler, REM uykusu haricinde ayakta uyurlar.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>