DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » Victoria’s Secret tarihi
Genel 2011
v.secret

Victoria’s Secret tarihi

Haber Tarihi: 29 Ekim, 2011,Cumartesi | | Kategorisi: Genel

Çağımızın modern tanrıçaları bugün kazandıkları milyon dolarları, sahip oldukları dudak uçuklatan yaşam tarzını Roy Raymond’a yani bu ilginç işadamına borçlu.. İşte satın alabilenler için bir statü simgesi olan sahip olamayanların da hayalini süsleyen iç çamaşırı imparatorluğunun ardındaki “sırlar”.

Her şey eşine sürpriz olsun diye ona iç çamaşırı almak için gittiği bir mağazada başladı… Stanford Üniversitesi mezunu işadamı Roy Raymond, onca kadının arasında bir erkek olarak mağazayı dolanıp iç çamaşırı seçmekten utanıyordu… Satıcılara sorduğu soruların tuhaf karşılanmasından çekiniyor herkesin kendisine baktığını düşünüyordu.Kendisiyle aynı durumda olan yani karısına ya da sevgilisine iç çamaşırı alırken utanan binlerce erkeğin daha olabileceğini düşündü ve aklına parlak bir fikir geldi: Kendi iç çamaşarı markasını yaratmak.Ama öncelikle pek çok kişinin düşündüğünün tersine iç çamaşırını çekici hatta cinsel obje haline getirmek grektiğini düşündü. Bunun için yapması gereken kadınları düz beyaz iç çamaşırları giymekten vazgeçirip, tıpkı İngiltere Kraliçe Victoria dönemindeki gibi fırfırlı göz alıcı çamaşırlar giymeye yönlendirmekti. Markası da Kraliçe Victoria’nın adını taşıyacaktı: Victoria’s Secret yani Victoria’nın Sırrı. Roy Raymond, bu düşünceyi kafasında iyice şekillendirir şekillendirmez hemen Stanford İş Merkezi’nde bir mağaza açtı. Takvimler 1977 yılını gösteriyordu. Raymond mağazayı açarken sermayesi 80 bin dolardı. 40 bin lirasını bankadan geri kalan 40 binini de akrabalarından borç olarak almıştı.Başlangıçta orta halli kadınlara yönelik iddiasız tasarımlar satıyordu. Ama sonra kusursuz görünüşlü mankenler seçerek firmanın adını “sükseli erotizmle” birleştirdi.

Şirket faaliyete geçtiği ilk yıl 500 bin dolar kar yaptı. Raymond, bu başarıdan cesaret alarak 3 mağaza daha açtı ve katalogdan sipariş yoluyla satışa başladı. 1982 yılına gelindiğinde Victora’s Secret’ın 6 mağazası vardı ve geliri de iyice artmıştı.

Firma yılda 6 milyon dolar kazanıyordu. Tam bu sırada Raymond; Victoria’s Secret’ı The Limited ‘ın yaratıcısı olan Leslie Wexner’a sattı hem de 4 milyon dolar karşılığında. Bu onun için sonun başlangıcı oldu… Raymond 1984 yılında My Child’s Destiny adında bir çocuk mağazını kurdu. Ama Victoria’nın büyüsü onun için bozulmuştu artık. Firma iki yıl sonra iflas etti.Roy Raymond’un hızlı ve başarılı başlayan öyküsü gizem dolu bir şekilde sona erdi. Raymond 26 Ağustos 1993’te Golden Gate Köprüsü’nden kendini aşağıya bıraktı. Bunu yaptığında sadece 47 yaşındaydı..Günümüzün en çekici ve fantastik iç giyim markası olan Victori’s Secret’ın yaratıcısının cesedi köprüden atladıktan tam 1 hafta sonra San Francisco Körfezi’nde bulundu. Ölümüne ilişkin aralarında Raymond’ın farklı tercihlerinin de bulunduğu bir çok iddia ortaya atıldı. Ancak Roy Raymond’ın ölümü bir sır olarak kaldı..Ama firma Raymond’dan sonraki sahibi Leslie Wexner’a uğurlu geldi… Zaten zengin olan Wexner defalarca dünyanın en zengin işadamı seçildi.

Victoria’s Secret moda dünyasındaki mankenler için de eşine az rastlanır bir basamak. Bir kez bile olsa bu firmanın defilesine çıkmak ya da kataloglarında yer almak diğer güçlü firmaların dikkatini çekmenin ve yılda milyonlarca dolar kazanmanın garantisi..Ama firmanın yüzü olmak hiç de kolay değil. Sadece güzellik yetmiyor. Bundan fazlası gerekli.

Öncelikle firmaya manken olabilmek için en az 1.76 cm boyunda olmak gerekli.

18 yaşından küçük 30 yaşından büyük olmamak gerekli. ABD vatandaşı olmak ya da ABD’nin eyaletlerinden birinde oturma iznine sahip olmak aranan koşullardan.

İngilizce okuyup konuşabilmeli, sağlığı mükemmel olmalı.

Victoria’s Secret magazaları ya da firma ortaklarından hiçbiriyle ilişkisi olmamalı.

Ve sabıka kaydı kesinlikle ve kesinlikle temiz olmalı. Suç işlemek değil buna teşebbüs etmek bile dünyanın en güzel kadını bile olsanızsize firmanın kapılarını kapatıyor.

Victoria’s Secret adına çalışan mankenleri ince eleyip sık dokuyarak seçiyor ama onları da kelimenin tam anlamıyla ihya ediyor.

Firmanın günümüzdeki en gözde mankenlerinin kazançları tam anlamıyla dudak uçuklatıcı. Firmanın gözdelerinden Gisele Bundchen’in firmayla olan sözleşmesi bitti ama Bundchen geçen yıl 35 milyon dolar kazandı. Elbette bu para satdece Victoria’s Secret’tan kazandığı değil. Ama bu firmanın kariyerine etkisi de gözardı edilemez. Adriana Lima ise geçen yıl 7 milyon dolar kazandı.. Elbette bu paranın çoğu Victoria’s Secret’tan geldi.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>