DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Bilişim » WordPress’e W3 Total Cache Eklentisi ile CDN Entegre Etmek
Bilişim 2014
cdn-avantajlari-2

WordPress’e W3 Total Cache Eklentisi ile CDN Entegre Etmek

Haber Tarihi: 13 Haziran, 2014,Cuma | | Kategorisi: Bilişim

WordPress günümüzde en çok kullanılan bir içerik yönetim sistemi.  Bu sistemi kullanan şu anda bulunduğunuz site gibi bir çok site var. Fakat  Site sahibi olsanızda  sitenizi özellikle google için optimize etmediğimiz sürece sitelerimiz yerinde saymaya devam edecektir. Bildiğiniz üzere google hızlı siteleri sever ve günümüzde bu CDN (Content Deliver Siystem) denilen site içeriğinizi değişik serverlarda tutarak sitenizin açılma hızınızı yükseltiyor.

Bir bakıma sitenizin iş yükünü dağıtmış oluyorsunuz. Sunucuları bir insan(satıcı) gibi düşünün her ziyaretçi için 100 kilo içerik(karpuz:)) veriyorsunuz diyelim. Bunu devamlı siz yapıyorsunuz bir süre sonra kolunuz, omzunuz kopacak hale gelip başlarım karpuzuna kavununa diyebilecek duruma gelebilirsiniz değil mi. Durumu gören iş sahibi gardaşım senin iş yükün çok fazla yanına bir eleman veriyorum sana yardım etsin dediğinde, işiniz kolaylanacak ve ekmeğinizden olmayacaksınız. İşte yanınıza verilen ikinci eleman sizin aslında CDN’niz oluyor ve sizi(sitenizi) hafifletiyor.

cdn-avantajlari

Şu anda burada iseniz büyük ihtimalle bir web siteniz var ve bu site wordpress ile kurulu. Sitenizi CDN ile desteklemek istiyorsanız. WordPress için CDN desteği veren bir cache eklentisine ihtiyacınız var ve bu bu eklentilerden en uygunu W3 Total Cache eklentisi.

Bu eklentinin uygun ayarlar yapıldığı takdirde çok güzel bir şekilde çalıştığını bunu çalıştıran birisi olarak söylemek istiyorum. W3 Total cache eklenti ayarlarını maalesef burada veremiyorum. Bu ayarları ben yaptığınızı kabul ediyorum ve bu noktadan itibaren Bu eklentiye CDN entegre etmeyi basit bir şekilde anlatacağım.
W3 Total Cache eklentisinin general setting(genel ayarlar) kısmından aşağıdaki ayarı yapıyoruz.
cdn1-cdn-faydalari
Yukarıdaki ayarı yaptığımızda eklentinin CDN ayar kısmı şekillenmiş oluyor.CDN ayar kısmında oluşacak bilgileri doldurmak için sitemize subdomain/altdomain/sapdomain (siz ne derseniz artık::))) yaratacağız.

Bu işlemi CPANEL den yapmamız gerekiyor. Cpanele bilmeyenler için söylüyorum www.siteniz.com/cpanel yazıp cpanel kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapacaksınız.(Ben cpanel kullandığım için plesk panel kullananlar için bir şey söyleyemeyeceğim.)
cdn3
cpanel kullanıcı sayfası açıldığında subdomain/altdomain ikonuna tıklıyorsunuz.Ve açılan ekrandan alt domain için işlem yapmaya başlıyoruz.
cdn4
Burada ben cdn yazdım siz farklı bir uzantı yazabilirsiniz. Yani benim CDN sunucum www.cdn.bilinmeyenler.org şeklinde olacak. Sizin bu artık zevkinize kalmış.
cdn6
cdn yazıp oluştur butonuna tıkladığımızda “cdn.bilinmeyenler.org has been created!” şeklinde alt domain oluşturulma bilgisi verecek. şU anada ana domainle aynı uzantıya sahip CDN kullanımına nasip etmesini umduğumuz www.cdn.bilinmeyenler.org gibi bir nur topu gibi alt domainimiz oldu.

Buraya kadar işin yarısını hallettik şimdi bu alt domaine yönelik FTP bilgilerini oluşturacağız. Bu bilgilerle CDN otomatik olarak sunucunun iş yükünü bu bölüme alacak. Bunun içinde yazma izinlerini CDN’ye vermemiz gerekiyor.
cdn7
Şimdi bu iş için Cpanel ana sayfasından FTP hesapları(resim yukarıda) ikonuna basıyoruz.

İkona bastığımızda açılan ekrandan aşağıdaki resimde gösteridiği gibi Kullanıcı adı ve şifre işlemlerini ve gerek duyarsanız alt domainin oluşturulacağı klasör ismini yazıyoruz.bu ayarı yaptığınızda sitenizin ana ….public.html şeklinde kök dizininde ismini verdiğiniz klasör oluşacak.
cdn11
Buraya kadar geldiğinizde işin büyük kısmını halletmiş oluyoruz şimdi W3 Total Cache eklentisine bu FTP ayarlarını tanıtmak kalıyor. Bu iş için W3 Total Cache eklentisinin CDN yazan menüsüne tıklayarak CDN ayar kısmını açıyoruz.ve ayarları aşağıdaki gibi yapıyoruz.
cdn12
cdn15
Bu ayarları yaptıktan sonra CDN’yi aktif etmeden önce yapmamız gereken bir şey daha kaldı. Bu oluşturduğumuz CDN adresine taşıyacağımız materyalleri aktarmak olacak.Resim,css vb. gibi.Bunuda aşağıdaki gibi yapacağız.
cdn16

UPLOAD ATTACHMENT butonuna basarak taşımak istediğimiz her türlü materyali W3 Total Cache aracığıyla taşıyacağız.
Bu butonlara bastığımızda popup olarak çıkan ekrandan start butonuna basarak bu işlemi tamamlayoruz. Start butonuna bastığımızda taşıma işlemi başlayacak ve ilerleme çubuğunda işlemi takip edebileceksiniz. Bu son işlem sanılanın aksine hızlı ileriliyor söyleyeyim.

cdn17

Evet tüm bu işleme nokta koyalım artık diyorsunuz biliyorum. W3 Total Cache eklentisinin General Settings(yazının başında bahsetmiştim) kısmından CDN’yi aktif edelim. İşte hepsi bu kadar, yukarıdaki yazılanları doğru yaptıysanız artık size özel bir CDN yaptınız demektir. Güle güle kullanın.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 5 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. kemal diyor ki:

  cache eklentileri bazen sitelerin düzgün çalışmamasına neden olabiliyor bazende indexlenmeme sorunu olabiliyor

 2. mustafa diyor ki:

  kurulacak cache eklentisi iyice araştırılıp kurulması önerilir

 3. erdem diyor ki:

  cache eklentileri sunucuyu rahatlatayım derken sitenize zarar vermesin

 4. Asyatek Webmaster diyor ki:

  Selamlar;

  Bu son derece akıcı, detaylı ve anlaşılır kaynak için teşekkür ederiz.
  Makalenizden son derece faydalandık; Emeğinize sağlık.
  Fakat, tek sorun şudur.
  Ben cPanel değil, Natro Hosting panel kullanıyorum.
  cdn.asyatekas.com.tr olarak subdomain oluşturdum.
  FTPden bağlanıp subdomain kök dizinine CDN yapılandırması öncesi ve sonrasında baktığımda,
  yeni bir data klasörü oluşmadığını, mevcut dizindeki klasörlerden herhangi birine de veri aktarılmadığını görmekteyim.
  CDN ayarları son aşamaya kadar başarıyla uygulandı, verilerde aktarıldı.
  Hiçbir hata mesajı almadım. CDN aktif edildikten sonra sitem çalıştı ama hiçbir görsel ve ikon çalışmadı,
  görsellerin bulunduğu kısım hata verdi, boş kaldı.
  Acaba subdomaine WP kurulumu yapmadım ve W3Total cache de yok haliyle subdomain site üzerinde.
  Sorun bundan mı kaynaklı? Yanıt verirseniz sevinirim.
  Tşk.

 5. chipset satış diyor ki:

  Aradığım her konuda içeriklerinizi buluyorum teşekkür ederim

Yorum Durumu: 5 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>