DUYURULAR

 • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
 • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
 • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
 • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
 • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
 • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
 • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
 • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
 • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » Yağmur Oluşumu
Genel 2014
yagmurlu

Yağmur Oluşumu

Haber Tarihi: 03 Haziran, 2014,Salı | | Kategorisi: Genel

[dropcap]İ[/dropcap]nsan nasıl susuz yaşayamazsa dünya da susuz yani yağmursuz yaşayamaz. Yaşam döngüsünün kusursuz bir şekilde devam etmesi için yağmur yağması zaruridir. Yağan yağmurlar gereksinim duyduğumuz su rezervlerinin tamamlanması, toprağın toprağın yeşermesine ve dolayısıyla hayatımızı sürdürmemize imkan sağlamaktadır. Yağmur yağması tabiat kurallarının bir gereğidir. Peki hayati derecede önemli doğa olayı yani yağmur nasıl oluşmaktadır?
[divider]
Dünyadaki okyanuslar ve denizlerden, yani tüm su kaynaklarından her gün milyonlarca metreküp su buharlaşmakta ve atmosfere çıkmaktadır. Üst katmanlarda hava sıcaklığı düşük olduğundan, buharlaşan su hızla soğumaya başlar. Su buharı hızla soğuyup yoğunlaşırken, daha soğuk bir hava akımının olduğu bölgeye gelince su damlaları haline gelip, havadaki partikül ve tozlara tutunmaktadır. Bu su damlalarınınn yüzlerce, milyonlarcası bir araya gelerek bulutları oluşturmaktadır. Bu bulutlara, çok daha fazla su damlası sürekli eklenmeye devam eder. Damlacıklar daha da büyür ve yerçekimi etkisi ile yere düşmeye başlar.
yagmurdongusu
Bütün bu yağmur oluşumu yaklaşık olarak bir hafta kadar sürebilmektedir. Sürekli bulut oluşumu devam ederse, yağmur günlerce devam edebilir, fakat bir bulut yaklaşık olarak yarım saatte yükünü boşaltır. Sabah kalktığınızda kapalı, koyu renk bulutlar ile dolu bir gökyüzü varsa, fakat o gün yağmur yağmadıysa, yağmur bulutları sıcak ve kuru hava katmanında demektir. Bu sıcak hava katmanından geçerken, hepsi tekrar buharlaşacak ve yağmur yağmayacaktır. Yağmur başladığında ilk damlalar daima iridir ve bir süre sonra damlalar incelir. Bunun sebebi, yağmur damlaları yeryüzüne düşerken, soğuk ve nemli hava ile karşılaşınca buharlaşma olmaz, tam tersi havadaki nemi aldıklarından damlalar irileşir. Daha sonraki damlalar, nemi azalmış noktadan geçtiklerinden ince ve küçük olurlar.

Kış aylarında durum biraz daha farklı olmaktadır. Bulutların olduğu yükseklikte yükselen su buharı, çok soğuk bir hava ile karşılaşınca su damlası olmadan buz kristaline dönüşür. Bu kristaller bir araya gelip birleşince, kar taneleri ortaya çıkmaktadır.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Saysısı 2 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

 1. hazal diyor ki:

  Bu senede güzel yağmur yağıyor

 2. deniz diyor ki:

  isminiz çok güzel hazal çok beğendim

Yorum Durumu: 2 Yorum
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>