DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kültür » Yanomami kabilesi
Kültür 2014
yanonami-tribes-th

Yanomami kabilesi

Haber Tarihi: 10 Haziran, 2014,Salı | | Kategorisi: Kültür

Günümüzde kalmadığını iddia etsek de teknolojiden, gelişimden hiç nasibini almamış bütün ilkelliğiyle yaşayan kabileler var. Bunlardan birisi de Amazon Ormanlarında yaşayan kabilerlerden Yanomami kabilesidir. Bu kabilenin yaşam tarzı ve yaşayış şekilleri gören herkesi hayretler içerisinde bırakıyor.

Yanonami kabilesinin yaşadığı bölge.

Yanonami kabilesinin yaşadığı bölge.

Kabile Yüzlerce yerel kabilenin yaşadığı Venezuela-Brezilya sınırındaki Amazon ormanlarında yaşıyor. Kabilenin yaklaşık olarak 14-15 bin nüfusa sahip olduğu tahmin ediliyor.Amerika kıtasının keşfedilmesinin üzerinden yaklaşık 500 yıl süre geçmesine rağmen hala tamamı keşfedilememiş olan yerli halkların en büyüğü Yanomamilerdir. Bu kabile dünyayla bağlantı kurmamış bir durumdadır.

Yanonami kabilesinden erkek bireyler

Yanonami kabilesinden erkek bireyler

En yakın modern yaşam bölgelerine bile günlerce uzakta olan bu kabile, doğayla iç içe ve ilkel bir yaşam sürdürüyor. 20. yüzyılın sonlarından itibaren bu kabilenin yaşam alanlarını ve yaşamlarını tehdit edenler ise, kaçak maden arayan İspanyol kökenli altın avcılarıdır. Maalesef bu altın avcılarının bu kabile bireylerini katlettiklerine dair bir takım haberler alınmaktadır.

Yanonami kabilesinden bir aile

Yanonami kabilesinden bir aile

Afrika’daki kabilelere benzer geleneklere sahip olan Yanomamiler, evliliklerini ailelerin uygun gördüğü kişilerle yapılabiliyor. 8 veya 9 yaşına gelen kız çocukları evlendiriliyor. Kadınların çocuklarıyla ve kamplardaki bahçelerle ilgilendiği kabilede erkekler avcılık ve balıkçılık görevini yapmaktadır. Kabilenin yaşlıları ise küçük çocukların eğitimini yaptırmakta böylece geleneklerini ve yaşamak için gerekli bilgileri nesilden nesile aktarmaktadırlar.

Yanonami kabilesinden erkek savaşçılar

Yanonami kabilesinden erkek savaşçılar

Bu kabilede aile içi şiddet normal olarak algılanmakta. Kabiledeki erkekler eşlerine şiddet uygulamaktan çekinmiyor. Şiddeti güçlü olmanın bir emaresi olarak görüyorlar. Evlenen çiftlerin çocuğunun ilki erkek olana kadar doğan kız çocuklarının öldürüldüğü de kabile hakkında bir başka iddia. Bu yüzden kabilede erkeklerin sayısı kadınlara oranla fazla olduğu tahmin ediliyor.

Yanonami kabilesinin yaşam alanı. Çadırlar yuvarlak bir düzende kuruluyor.

Yanonami kabilesinin yaşam alanı. Çadırlar yuvarlak bir düzende kuruluyor.

Ticaret anlayışının olmadığıbu kabilede çocukların bakımından, avcılığa herşey ortak. En büyük kamp 3 farklı aileden oluşuyor.Böylece toplum içi şiddetin ve ayrılığın önüne geçildiği düşünülen sistemde yabancı kamplarla da düşman ilişkisi bulunmuyor.Bu özelliklerinden dolayı Yanonamiler, bölgedeki madencilerin saldırılarının farkına varmıyorlar.

Yanonami kabilesinden güzel bir aile manzarası.

Yanonami kabilesinden güzel bir aile manzarası.

Kabile Venezuela ve Brezilya sınırı boyunca yaşayan 14 bin nüfuslu bu yerli kabile ülke yönetiminden, vergilerden ve yardımlardan habersiz yaşamını sürdürüyor. Devlet sisteminin tamamen dışında yaşamaları güvenlikleriyle ilgili problemleri daha da arttırıyor.Kaçak madencilerin çalışmalarını engellemek için Venezuela hükümeti silahlı güçleri, belirli dönemlerde Amazon ormanı derinliklerine gönderiyor fakat sonuç alındığını söylemek pek mümkün değil.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>