DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Kültür » Yaşlı Marangoz ve Son Evi
Kültür 2015
Yaşlı marangoz ve son evi

Yaşlı Marangoz ve Son Evi

Haber Tarihi: 24 Şubat, 2015,Salı | | Kategorisi: Kültür

İntrnette dolaşırken gördüğüm ve beğendiğim bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istedim. Hatırladığım kadarıyla yazacağım;

Yaşlı bir marangozun emeklilik çağı gelmiş çatmıştır. Patronuna artık yaşlandığını ve emekli olmak istediğini söyler. Patronu çok sevdiği bu işçisinin işten ayrılmak istemesine çok üzülmüş fakat çok sevdiği bu işçisini de kırmak istememiş ondan son bir iş daha yapmasını rica etmiştir.

Marangoz istemeyerek içinden de söylenerek bu isteği kabul eder. Patronuna anlam verememiş fakat içinden söylenerek işe koyulmuştur. Patronu kendisinden güzel ahşap bir ev yapmasını istemiştir. Fakat yaşlı marangoz işine kendini vermiyor, işi aceleye getirmeye çalışıyor, baştan savma bir işçilik ortaya koyuyordu. Böyle usta ve tecrübeli bir marangozun böyle bir iş ortaya koymasına görenler anlam veremiyordu.

işini bitirdiğinde, patronu evi görmek için geldi eve şöyle bir baktı ve Patronu marangozun yaptığı evin dış kapısının anahtarını marangoza uzattı. “Bu ev benden sana senin emeklilik hediyesi lütfen kabul et dedi. Marangoz o anda ne kadar büyük bir hata ettiğini anladı fakat maalesef çok geçti.

Marangoz yaptığı evin kendi evi olduğunu bilseydi! O zaman onu böyle yapar miydi! Bizim için de bu böyledir. Gün be gün kendi hayatimizi kurarız. Çoğu zamanda, yaptığımız işi elimizden gelenden daha azını ortaya koyarak yaparız. Sonra da, aslında kendi evimizi/hayatımızı kendimiz yaptığımızı anlar fakat geriye pişmanlıkla bakarız. Çünkü zaman akıp geçmiş, geriye dönmek olanları telafi etmek imkansız hale gelmiştir.

Marangoz sizsiniz. Her gün bir çivi çakar, bir tahta koyar ya da bir duvar dikersiniz. “Hayat bir kendin yap tasarımıdır” aslında. Bugün yaptığınız secimler, yarin yasayacağınız evi inşa etmektedir bir bakıma. Bunun farkında olarak yaşamak belki olabilecek pişmanlıkların önüne geçebilir. Ne yaparsanız yapın işinizi en iyi şekilde yapmaya çalışmayı unutmayın. Bu iş son işiniz olsa bile.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>