DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Genel » Yerli Yapmı Piyade Tüfeği
Genel 2009
tf

Yerli Yapmı Piyade Tüfeği

Haber Tarihi: 27 Ocak, 2009,Salı | | Kategorisi: Genel

TSK’ya alınacak yeni modern piyade tüfeklerinin üretimi 30 ayda tamamlanacağı açıklanırken, Silahlı Kuvvetlerine kazandırılacak yeni silahlar tanıtıldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik ve teknik istek özelliklerini taşıyan, muharebe ortamında, gece ve gündüz her türlü arazi ve hava şartlarında hizmet edecek 7,62 mm Milli Modern Piyade Tüfeği tamamen milli imkanlar dahilinde yapılacak. MKE Kurumunun ana yükleniciliğini üstlendiği projede Kalekalıp Makina Kalıp San.A.Ş ise alt yükleniciliğini yapacak. Silahın tasarlanması ve üretilmesine yönelik Proje, ‘Tasarım ve Geliştirme’ ile ‘Seri Üretim’ olmak üzere iki dönemde gerçekleştirilecek.

Proje tamamen yerli kaynak ve imkanlar dahilinde yurt içi geliştirme yoluyla gerçekleştirilecek. Yeni silah ‘Tasarım ve Geliştirme Dönemi’nde Piyade Tüfeğinin tasarım, prototip üretimi ve kalifikasyon testleri icra edilecek. Kalifıkasyon testlerinin başarı ile tamamlanmasını ardından üretim 30 ayda tamamlanacak.

Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, müsteşarlığın yasadan aldığı görevler çerçevesinde, Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi, savunma sanayi ürünlerinin ihracatı, silahlı kuvvetlerimizin en gelişmiş silah, araç ve gereçle donatılması yönünde yürüttüğü faaliyetler ile Türk Savunma Sanayine yön verdiğini söyledi.

Bayar, “Bugün kendi tasarımlarımızı yapma ve silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını yurtiçi geliştirme ile karşılama aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Yürütülen bu çalışmalar neticesinde, 2007 yılı sonu itibariyle Türk Silahlı Kuvvetleri savunma teçhizat ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanma oranı yüzde 42’ye yükselmiş bulunmaktadır. Bu oranı yüzde 50 seviyesine çıkartmayı hedefliyoruz” diye konuştu

Sözleşme töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, tarihi bir gün yaşanıldığını belirterek, yapılan gayretlerin sonucunda TSK’ya yerli piyade tüfeği kazandırıldığını söyledi.

Bakan Gönül, “Projenin finansmanını Savunma Sanayi Müsteşarlığı karşılıyor. Bu törenin Savunma Sanayi Müsteşarlığında yapılması gerekirdi ancak, Kırıkkale ile MKE ayrılmaz bir bütün ve bu proje Kırıkkale açısından önemli. Bu nedenle töreni burada yapmayı uygun gördük. MKE Türkiye’de büyük şirketler içinde MKE 121. sıradan 81. sıraya yükselmiş bulunmaktadır” diye konuştu.
Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “Aile bütünlüğü prensibi çerçevesinde modül tüfek ve otomatik bomba atar projelerinin de yine yurt içi tasarım geliştirme modeli ile yakın dönemde hayata geçirilecek olması yurt içi karşılama oranını artırmak oranında stratejik hedefe önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Türk Silahlı kuvvetlerimiz için Mili Tüfeği tasarlayıp mal etmeyi gurur verici bir büyük adım olarak görmekteyiz. Piyade Tüfeği güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak süresi ile ihracat potansiyeli olarak değerlendirmekteyiz. Bu noktada beklenen başarıya kısa zamanda ulaşacağımıza inanıyoruz. Ülkemize ve Türk Silahlı Kuvvetlerine hayırlı olsun” dedi.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>