DUYURULAR

  • Sitemiz yeni tasarımıyla hizmete başlamıştır.
  • Site hız ve performans yönüyle modifiye edilmiştir.
  • Sitemizde yasadışı hiç bir paylaşım yapılmamaktadır.
  • İçerikler hakkında itirazlarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletin.
  • Site iletişim sayfasından siteyle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Tıkla
  • Bu siteye sizinde katkılarınızı bekliyoruz. ...
  • Sitemizdeki içerikler için lütfen seviyeli yorumlar yapın,
  • Küfürlü, hakeretli şekilde konuşanlar siteden banlanacaktır.
  • Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Hot News
Anasayfa » Dinler » Zerdüştlük ve Ahura Mazda
Dinler 2015
Zerdüştlük ve Ahura Mazda

Zerdüştlük ve Ahura Mazda

Haber Tarihi: 23 Mart, 2015,Pazartesi | | Kategorisi: Dinler

Ahura mazda İran kültüründe çok tanrılı inançtan tek tanrılı inanca geçiş sürecinde oldukça önemli bir rol oynayan Zerdüşt’ün kurmuş olduğu din Zerdüştlük olarak bilinir. İran ve çevresindeki halkların inandığı M.Ö. 7. yüzyılda ortaya çıkmış eski bir din olan Zerdüştlük, iyi ve kötü arasındaki kavga ile ışıkla karanlık arasındaki savaşla sembolize edilen, ahlaki değerlere önem veren bir dindir.

628-551 yılları arasında yaşamış olan Zerdüştlüğün kurucusu Zerdüşt, bilgelik tanrısı Ahura Mazda’nın kendisine göründüğünü söyleyerek kendisine Vohu Manah isimli bir melekle vahiy indirdiğini ve hakikati yayma görevi verdiğini söylemiştir.

Zerdüştlüğe göre, evrenin yaratıcısı iyilik Tanrı’sı olan Ahura Mazda’dır. Ahura Mazdah, insanlara kötülük etmeye çalışan kardeşi Ehrimen ile sürekli bir savaş halindedir. Aydınlık iyiliği, karanlık da kötülüğü gösterir. İyiliği yayan Ahura Mazda’nın karşısında, kötülüğü yayan Ehrimen bulunmaktadır. İnsan ruhu, işte bu iki gücün, iyilikle kötülüğün çatışma alanıdır. Zerdüştlüğe göre insan, hangi taraf üstün gelirse o tarafa yönelir.

Dünyanın eski tek tanrılı dinlerinden biri olan bu dine inananlar beden öldükten sonra dirilip Ahura Mazda’nın huzuruna çıkacağına ve orada sorgulanacaklarına inanırlar. Yaklaşık 3.500 yıl önce Zerdüşt tarafından İran’da kurulan din, M.Ö. 600 ve M.S. 650 yılları arası Pers İmparatorluğu’nun resmi dini olmuştur. İranlılar, Kürtler, Persler ve bir kısım Ermeniler’in Müslümanlıktan önceki dini olarak bilinir. Doğal elementleri kutsal sayar ve bu elementler (su, toprak, hava, ateş) kirletilmekten korunur. Bununla ilişkili olarak ateşe, aydınlığa veya güneşe bakılarak ibadet edilir.

İran’da Zerdüştlük, İslamiyet’in yayılmasına kadar genişlemeye devam etmiştir. M.S. 600 civarında Müslümanların Pers (İran) topraklarını ele geçirmesinden sonra İranlılar İslamiyet’e geçmişlerdir. Günümüzde dünya çapında Zerdüştlüğe inananların sayısının 250.000 kişi civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Bu Konu İle İlgili Diğer İçerikler

468x60 REKLAM ALANI
Yorum Durumu: Yorum Yok
Sizinde bir katkınız olsun

Buraya Yorum Bırakabilirsiniz

XHTML: Kullanabileceğiniz Kod Etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>